Committees and Members

Academic Appeals Committee

Correct as of August 18, 2016

Y34U

Advisory Committee














Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years








Chair
Brooke Barnett
Provost's Office Provost/Executive Vice President, or designee ex-officio Yes - -

Jana Lynn Patterson Student Life Vice President for Student Life and Dean of Students or designee ex-officio Yes - -









Meredith Allison Psychology Faculty Member (#1) 1 Yes 1 year 2016-2017

Daryl Lawson Physical Therapy
Faculty Member (#2) 1 Yes 1 year 2016-2017

Michael Skube Communications Faculty Member (#3) 1 Yes 1 year 2016-2017

Casey DiRienzo Economics
Faculty Member (#4)
1
Yes
1 year
2016-2017

Excel Li Statistics
Faculty Member (#5)
1
Yes
1 year
2016-2017

Scott Spurlock Computing Sciences
Faculty Member (#6)
1
Yes
1 year
2016-2017









Student Member (One only)






(vacant)

President or officer of SGA 2 Yes 1 year 2016-2017












Methods for Selection to this Committee:




1 = Appointed by Provost/EVP




2 = Appointed by SGA President

Academic Council

Correct as of August 19, 2016








Y29N Standing Committee X Advisory Committee












Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years









Leo Lambert President President ex-officio No - -

Steven House Provost/Executive Vice President Provost/Executive Vice President ex-officio No - -

Jeff Clark Mathematics Chair, University Curriculum Committee ex-officio No - -









DIVISION REPRESENTATIVES (Group A)




Chair-Elect
Phillip Motley Communications Faculty Member from School of Communications 1 Yes 3 years 2015-2018

Bill Andrews
Physical Therapy Faculty Member from School of Health Sciences 1 Yes 3 years 2015-2018

Steve DeLoach Economics Faculty Member from School of Business 1 Yes 3 years 2015-2018

Tom Green Psychology Faculty Member from Social Sciences 1 Yes 3 years 2015-2018
Chair Joel Karty Chemistry Faculty Member from Mathematics & Natural Sciences 1 Yes 3 years 2015-2018

Nina Namaste
Arts and Humanities Faculty Member from Arts & Humanities 1 Yes 3 years 2015-2018

Carol Smith HHP Faculty Member from School of Education 1 Yes 3 years 2015-2018









DIVISION REPRESENTATIVES (Group B)





Dave Gammon Biology Faculty Member from Mathematics & Natural Sciences 1 Yes 3 years 2014-2017

Deborah Stetts Physical Therapy Faculty Member from School of Health Sciences 1 Yes 3 years 2014-2017

Ashley Hairston English Faculty Member from Arts & Humanities 1 Yes 3 years 2014-2017

Jim Bissett History Faculty Member from Social Sciences 1 Yes 3 years 2014-2017

Neeraj Gupta Management Faculty Member from School of Business 1 Yes 3 years 2014-2017

Jeffrey Carpenter
Education Faculty Member from School of Education 1 Yes 3 years 2014-2017

Byung Lee Communications Faculty Member from School of Communications 1 Yes 3 years 2014-2017









AT-LARGE MEMBERS





Prudence Layne
English At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2016-2019

Pamela Winfield
Religious Studies
At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2016-2019

Laurin Kier*
Sociology At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2016-2019









SUPPORT STAFF WITH FACULTY RANK





Susan Patton
Registrar's Office
Support Staff with Faculty Rank 4 Yes 3 years 2016-2019









PART-TIME FACULTY REPRESENTATIVE







Part-Time Faculty Representative 2 Yes 2 years 2015-2017









PROGRAM ASSISTANT





Patty Rooney
Program Assistant 3 No - -








  *Laurin Kier is replacing Rod Clare for the 16/17 year.
       
               




Methods of Selection for this Committee:




1= Elected by Faculty in Spring Semester




2 = Elected by Part-Time Faculty




3 = Appointed by Provost & Academic Council




4= Elected by Support Staff with Faculty Rank

Academic Service-Learning Faculty Advisory Committee

Correct as of August 18, 2016

Y27T Advisory Committee  












Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years








Sharon Hodge Marketing Academic Service-Learning Faculty Development Fellow ex-officio Yes - -

Mary Morrison Kernodle Center Director of the Kernodle Center for Service-Learning and Community Engagement ex-officio Yes - -

Jason Husser Political Science Civic Engagement Faculty Fellow ex-officio Yes - -
Chair
Alexa Darby Psychology Academic Coordinator of Civic Engagement Scholars ex-officio Yes - -

Deandra Little CATL Director of the Center for the Advancement of Teaching and Learning ex-officio Yes - -









Faculty Members






(Faculty Members must teach service-learning courses)





Rebecca Pope-Ruark English Faculty Member from CAS: Fine Arts and Humanities 1 Yes 1 year 2016-2017

Amy Johnson History Faculty Member from CAS: Social Sciences 1 Yes 1 year 2016-2017

Janet MacFall Environmental Studies Faculty Member from CAS: Mathematics and Natural Sciences 1 Yes 1 year 2016-2017

Tim Norvell Marketing Faculty Member from the School of Business 1 Yes 1 year 2016-2017

Frances Ward-Johnson Communications Faculty Member from the School of Communications 1 Yes 1 year 2016-2017

Mary Knight-McKenna Education Faculty Member from the School of Education 1 Yes 1 year 2016-2017

(Vacant)
  Faculty Member from the School of Health Sciences 1 Yes 1 year 2016-2017

Administrator with Faculty Rank





Jon Dooley Assistant Vice President for Student Life/Dean of Students Administrator with faculty rank who teaches service-learning courses 1 Yes 1 year 2016-2017












Methods of Selection for this Committee:




1 = Appointed by Provost/EVP

Academic Standing Committee

Correct as of August 18, 2016
Y22C Standing Committee





Office Members Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years

Steven House Provost/EVP Provost/Executive Vice President or designee, administrative officer ex-officio Yes - -

Smith Jackson VP Student Life Vice President for Student Life and Dean of Students ex-officio Yes - -

Rodney Parks Registrar Registrar ex-officio Yes - -

Jim Donathan Academic Advising Representative from the Academic Advising Office ex-officio No - -









Year One (Group A)




Bill Anderson
Communications At-Large Faculty Member 1 Yes 2 years 2016-2018

Doug Redington
Economics Faculty Member from Business 1 Yes 2 years 2016-2018

Jessica Wery
Education Faculty Member from Education 1 Yes 2 years 2016-2018









Year Two (Group B)




Chair
L.M. Wood Art At-Large Faculty Member 1 Yes 2 years 2015-2017

Kirsten Doehler Mathematics Faculty Member from Arts and Sciences 1 Yes 2 years 2015-2017

William Moner Communications Faculty Member from Communications 1 Yes 2 years 2015-2017









Student Members





(Vacant)

Student Member (#1) 2 Yes 1 year

(Vacant)

Student Member (#2) 2 Yes 1 year












Methods of Selection for this Committee:




1= Elected by Faculty in Spring Semester




2 = Appointed by SGA President

Academic Support and Advising Committee


Correct as of January 11, 2016

Y24Y Advisory Committee













Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years









Becky Olive-Taylor Academic Advising and Support Associate Dean for Academi Support and Advising ex-officio Yes - -

Brandy Propst Academic Advising and Support Director of Elon 101 ex-officio Yes - -

Jim Donathan Academic Advising and Support Associate Director of Academic Advising who oversees degree-audit maintenance ex-officio Yes - -









Hui-Hua Chang
History
Faculty Member from CAS: Fine Arts and Humanities 1 Yes 1 year 2015-2016

Sandra Reid Human Service Studies Faculty Member from CAS: Social Sciences 1 Yes 1 year 2015-2016

Ayesha Delpish Mathematics Faculty Member from CAS: Mathematics and Natural Sciences 1 Yes 1 year 2015-2016

Jennifer Platania Economics Faculty Member from the School of Business (#1) 1 Yes 1 year 2015-2016

Brian Nienhaus Business Communication Faculty Member from the School of Business (#2) 1 Yes 1 year 2015-2016

Jessalynn Strauss Communications Faculty Member from the School of Communications (#1) 1 Yes 1 year 2015-2016

Hal Walker Sports Management Faculty Member from the School of Communications (#2) 1 Yes 1 year 2015-2016
Chair
Mary Knight-McKenna Education Faculty Member from the School of Education (#1) 1 Yes 1 year 2015-2016

Lynda Butler- Storsved Health and Human Performance Faculty Member from the School of Education (#2) 1 Yes 1 year 2015-2016









Staff Members currently teaching Elon 101






Steve Mencarini Leadership/Student Life Staff Member (#1) 1 Yes 1 year 2015-2016

Teresa LePors Belk Library Staff Member (#2) 1 Yes 1 year 2015-2016









Student Members






Kendall Bair

Student Member (#1) 2 Yes 1 year 2015-2016

(vacant)

Student Member (#2) 2 Yes 1 year 2015-2016












Methods of Selection for this Committee:




1 = Appointed by Provost/EVP




2 = Appointed by SGA President

Academic Technology and Computing Committee

Correct as of August 18, 2016

Y25S Standing Committee













Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years









Christopher Waters  Technology Assistant Vice President for Technology/CIO ex-officio Yes - -

Joan Ruelle Belk Library Dean and University Librarian ex-officio No - -

Todd Lee Mathematics and Statistics
Faculty Fellow for Technology ex-officio No - -









Year One (Group A)





Clay Stevenson Music Faculty Member from CAS: Fine Arts and Humanities 1 Yes 3 years 2015-2018

Lin Zhao Finance Faculty Member from Business 1 Yes 3 years 2015-2018
Chair
Cindy Bennett Physician Assistant Studies Faculty Member from Health Sciences 1 Yes 3 years 2015-2018









Year Two (Group B)




Ben Hannam Communications Faculty Member from Communications 1 Yes 3 years 2016-2019

Rachel Force Psychology & Human Service Studies
Faculty Member from CAS: Social Sciences 1 Yes 3 years 2016-2019









Year Three (Group C)





Sean McMahon Entrepreneurship Faculty member from CAS: Mathematics and Natural /Sciences 1 Yes 3 years 2014-2017

Scott Morrison Education Faculty Member from Education 1 Yes 3 years 2014-2017









Student Members





(Vacant)

Student Member (#1) 2
Yes 1 year 2016-2017

(Vacant)

Student Member (#2) 2
Yes 1 year 2016-2017












Methods of Selection for this Commmittee:




1 = Elected by Faculty in Spring Semester
         2= Appointed by SGA

Admissions Committee

Correct as of August 18, 2016
Y28M Standing Committee
Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years
Steven House Provost/EVP Provost/Executive Vice President ex-officio Yes - -
Greg Zaiser Admissions and Financial Planning Vice President of Admissions and Financial Planning, administrative officer ex-officio Yes - -
Rodney Parks University Registrar University Registrar ex-officio Yes - -
Year One (Group A)
Jim Beuerle Mathematics Faculty Member (#1) 1 Yes 2 years 2016-2018
Jen Metcalf Dance
Faculty Member (#2) 1 Yes 2 years 2016-2018
Year Two (Group B)
Chair Suzanne Shawyer Performing Arts Faculty Member (#3) 1 Yes 2 years 2015-2017
Craig Schmitt Sport & Event Management Faculty Member (#4) 1 Yes 2 years 2015-2017
Methods of Selection for this Committee:
1 = Elected by Faculty in Spring Semester

Athletics Committee

Correct as of August 18, 2016
Y29C Standing Committee
Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years
Dave Blank Athletics Director of Athletics ex-officio No - -
Clay Hassard Athletics Athletics Department Compliance Coordinator ex-officio No - -
Faith Schearer Athletics Senior Women Administrator ex-officio No - -
Eric Hall Exercise Science Faculty Athletics Representative 3 Yes
Year One (Group A)
Jessalynn Strauss Communications Faculty Member from School of Communications 1 Yes 3 years 2014-2017
Chair Duke Hutchings Computing Sciences Faculty Member from College of Arts and Sciences 1 Yes 3 years 2014-2017
Year Two (Group B)
Chris Harris Finance Faculty Member from School of Business 1 Yes 3 years 2015-2018
Elizabeth Bailey Health and Human Performance Faculty Member from School of Education 1 Yes 3 years 2015-2018
Year Three (Group C)
Clay Stevenson Music Faculty Member from College of Arts and Sciences 1 Yes 3 years 2016-2019
Jim Donathan Academic Advising
At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2016-2019
Student Members

(#1) Student Member 2 Yes 1 year 2016-2017
(#2) Student Member: President of the Elon University Student Athletic Advisory Council or his/her designated appointee from the SAAC Executive Committee ex-officio Yes 1 year 2016-2017
Methods of Selection for this Committee:
1 = Elected by Faculty in Spring Semester
2 = Appointed by SGA President
3 = Appointed by the President of the University

Curriculum Committee (University)

Correct as of August 18, 2016
Y33S Standing Committee
Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years
Maurice Levesque Associate Provost
Provost/Executive Vice President, or designee ex-officio Yes - -
Joan Ruelle Belk Library Dean and University Librarian ex-officio No - -
Rodney Parks Registrar Registrar ex-officio No - -
Jeffrey Coker Biology Director of the Elon Core Curriculum ex-officio Yes - -
Faculty Members
Year One (Group A)
Jason Kirk Political Science & Policy Studies
Faculty Member from CAS - Social Sciences 1 Yes 3 years 2016-2019
Chair Jeff Clark Mathematics Faculty Member from CAS - Mathematics & Natural Sciences 1 Yes 3 years 2016-2019
Jessie Moore English Faculty Member from CAS - Fine Arts and Humanities 1 Yes 3 years 2016-2019
Year Two (Group B)
Katy Rouse Economics Faculty Member from School of Business 1 Yes 3 years 2014-2017
Amanda Tapler Health and Human Performance Faculty Member from School of Education 1 Yes 3 years 2014-2017
Cara McFadden Sport and Event Management
Faculty Member from School of Communications 1 Yes 3 years 2014-2017
Melissa Murfin Physician Assistant Studies Faculty Member from School of Health Sciences 1 Yes 3 years 2014-2017
Year Three (Group C)
Alexa Darby Psychology At-Large Faculty Member from College of Arts and Sciences 1 Yes 3 years 2015-2018
Vice-Chair Dan Wright Chemistry At-Large Faculty Member from College of Arts and Sciences 1 Yes 3 years 2015-2018
Nicole Triche Communications At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2015-2018
Methods of Selection for this Committee:
1 = Elected by Faculty in Spring Semester

Disabilities Advisory Committee

Correct as of January 11, 2016

Y35U Advisory Committee













Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years








Chair
Susan Wise Academic Support and Advising Disabilities Services Coordinator ex-officio Yes - -
   Tina Kissell
 Academic Support and Advising
 Assistant Director of Disabilities Services
ex-officio
Yes
-
-
             

Faculty Members





Alexa Darby Psychology Faculty Member (#1) 1 Yes 1 year 2015-2016

Julie Lellis Communications Faculty Member (#2) 1 Yes 1 year 2015-2016

Alan Scott Psychology Faculty Member (#3) 1 Yes 1 year 2015-2016

Shannon DuVall Computing Sciences Faculty Member (#4) 1 Yes 1 year 2015-2016

Rodney Clare
History
Faculty Member (#5) 1 Yes 1 year 2015-2016
  Lisa Rosenberg
Mathematics and Statistics
Faculty Member (#6)
1
 Yes 1 year
2015-2016
  Alexis Franzese
Sociology Faculty Member (#7)
1
 Yes 1 year
 2015-2016

(Vacant)

Faculty Member from Education specializing in special education 1 Yes 1 year 2015-2016









Staff Members





Robin Straka Registrar's Office Staff Member (#1) 1 Yes 1 year 2015-2016

Chris Troxler Counseling Staff Member (#2) 1 Yes 1 year 2015-2016









Student Members





Allison Avery

Student with disability (#1)
Yes 1 year 2015-2016

(Vacant)

Student with disability (#2)
Yes 1 year 2015-2016

(Vacant)

Student with an identified interest in disabilities issues
Yes 1 year 2015-2016












Methods of Selection for this Committee:




1= Appointed by the Associate Provost for Assessment and Operations

Elon Core Curriculum Council

Correct as of August 18, 2016

Y26P Standing Committee













Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years









Jeffrey Coker Biology Director of the Elon Core Curriculum ex-officio Yes - -

Paula Rosinski English Director, Writing Across the University ex-officio Yes - -









Year One (Group A)





Danny Lanier Accounting Faculty Member from School of Business 1 Yes 3 years 2015-2018

Ben Hannam Communications Faculty Member from School of Communications 1 Yes 3 years 2015-2018

Jennifer Hart Religious Studies At-Large Faculty Member* 1 Yes 3 years 2015-2018









Year Two (Group B)




Robin Attas Music Faculty Member from CAS: Fine Arts and Humanities 1 Yes 3 years 2016-2019

Chad Awtrey Mathematics Faculty Member from CAS: Mathematics and Natural Sciences 1 Yes 3 years 2016-2019

Chris Lwupold Psychology Faculty Member from CAS: Social and Behavioral Sciences 1 Yes 3 years 2016-2019









Year Three (Group C)





Resa Walch Education Faculty Member from School of Education 1 Yes 3 years 2014-2017
Chair
Natalie Hart Art History At-Large Faculty Member* 1 Yes 3 years 2014-2017



(* At-Large members must represent different divisions)












Student Members





(Vacant)

Student Member (#1) 2
Yes 2 years 2016-2018

(Vacant)

Student Member (#2) 2
Yes 2 years 2015-2017












Methods of Selection for this Committee:




1 = Elected by Faculty in Spring Semester
         2=Elected by SGA

Experiential Education Advisory Committee


Correct as of August 19, 2016

Y22N Advisory Committee













Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Year s








Chair
Paul Miller
Exercise Science
Provost/Executive Vice President, or designee ex-officio Yes - -

Evan Heiser Department Vice President for Student Life and Dean of Students, or designee ex-officio Yes - -

Jeffrey Coker Biology Director of Elon Core Curriculum, or designee ex-officio Yes - -

Laurin Kier
Tutorial Services
Administrator for the Elon Engagement Scholarship ex-officio Yes - -









Professional Staff and Faculty Directors for each ELR program




(Paul Miller) Exercise Science Director of Undergraduate Research ex-officio Yes -
-

Steven Mencarini Leadership Director of Leadership ex-officio Yes -
-

Woody Pelton Global Education
Director of Study Abroad/Study USA ex-officio
Yes -
-

Mary Morrison
Kernodle Center for Service Learning
Director of Service Learning ex-officio
Yes -
-

Debby Wall
Student Professional Development Center
Director of Internships ex-officio
Yes - -
           

Faculty Fellows for each of the ELR programs





Alexa Darby Psychology Faculty Fellow for Service Learning ex-officio
Yes -
-

Frances Ward-Johnson Communications Faculty Fellow for Leadership ex-officio
Yes - -


Faculty Fellow for Internships ex-officio
Yes - -

Donna Van Bodegraven World Languages and Cultures Faculty Fellow for Study Abroad ex-officio
Yes - -













Faculty Research and Development Committee

Correct as of August 18, 2016
Y29W Standing Committee
Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years
Tim Peeples Provost's Office Provost/Executive Vice President, or designee ex-officio Yes - -
Bonnie Bruno Sponsored Programs Director of Sponsored Programs ex-officio No - -
Year One (Group A)
Qie Li Statistics At-Large Faculty Member (#1) 1 Yes 2 years 2016-2018
Kacy Kim Marketing At-Large Faculty Member (#2) 1 Yes 2 years 2016-2018
Dianne Duffy Physician Assistant Studies
At-Large Faculty Member (#3) 1 Yes 2 years 2016-2018
Federico Pous World Languages and Cultures
At-Large Faculty Member (#4) 1 Yes 2 years 2016-2018
Year Two (Group B)
Co-Chair Mark Kurt Economics Faculty Member from School of Business 1 Yes 2 years 2015-2017
Julie Justice Education Faculty Member from School of Education 1 Yes 2 years 2015-2017
Daniel Haygood Communications Faculty Member from School of Communications 1 Yes 2 years 2015-2017
Alexis Moore Physician Assistant Studies Faculty Member from School of Health Sciences 1 Yes 2 years 2015-2017
Mina Garcia World Languages and Cultures Faculty Member from CAS: Fine Arts and Humanities 1 Yes 2 years 2015-2017
Aaron Trocki Mathematics Faculty Member from CAS: Mathematics/Natural Sciences 1 Yes 2 years 2015-2017
Co-Chair Amy Overman Psychology Faculty Member from CAS: Social and Behavioral Sciences 1 Yes 2 years 2015-2017
Methods of Selection for this Committee:
1 = Elected by Faculty in Spring Semester

Fellows Program and Scholarship Committee

Correct as of August 18, 2016

Y25B Advisory Committee













Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years








Co-Chair
Lisa Keegan
Admissions Dean of Admissions, or designee ex-officio Yes - -
Co-Chair Zaire McCoy Admissions Assistant Dean of Admissions ex-officio Yes - -

Pat Murphy Financial Planning Associate Dean of Admissions and Director of Financial Planning ex-officio Yes - -

Tim Peeples
Provost's Office Associate Provost for Academic Affairs, or designee ex-officio Yes - -

Melanie May
Admissions
Associate Director of Admissions/Fellows Data Coordinator
ex-officio
Yes
-
-
               

Directors of Fellows Programs





Steven Mencarini Leadership Director of Isabella Cannon Leadership Fellows Program ex-officio Yes - -

Tina Das Economics Director of Business Fellows Program ex-officio Yes - -

Tom Mould Sociology Director of Honors Fellows Program ex-officio Yes - -
  Lucinda Austin
Communications Associate Director of Honors Fellows Program
 ex-officio Yes
-
-

Naeemah Clark Communications Director of Communications Fellows Program ex-officio Yes - -

Nancy Harris Biology/ CAS Director of Elon College Fellows Program ex-officio Yes - -

Linda Niedziela Biology Director of Mathematics and Natural Sciences Fellows ex-officio Yes - -

Nina Namaste English Director of Elon College Arts and Humanities Fellows ex-officio Yes - -

Jason Kirk Political Science Director of Elon College Social Science Fellows ex-officio Yes - -

Jeffrey Carpenter Education Director of Teaching Fellows Programs ex-officio Yes - -

Sirena Hargrove-Leak
Engineering
Director of Engineering Program
ex-officio
Yes
-
-








First-Year Experience Advisory Committee


Correct as of August 19, 2016
Y22G Advisory Committee
Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years
Jeffrey Coker
Biology Director or Associate Director of the Elon Core Curriculum
ex-officio Yes - -
(Vacant)

Director of New Student and Transition Programs
ex-officio Yes - -
Brandy Probst
Advising Director of Elon 101
ex-officio Yes - -
Shannon Lundeen Residential Campus
Director of Academic Initiatives for the Residential Campus
ex-officio Yes - -
   Kim Fath
Institutional Research
Assessment Specialist from the Office of Institutional Research
ex-officio
Yes
 - -
Appointed Faculty/Staff Positions
Co-Chair
 Maurice Levesque
 Provost's Office
Co-Chair
1
Yes
1 year
2016-2017
Co-Chair
 Rex Waters
 Student Life
Co-Chair
2
 Yes  1 year 2016-2017
   Deandra Little
 CATL Academic Dean, Associate Dean or Director
1
 Yes  1 year 2016-2017
      Student Life Dean, Associate Dean or Director
2
 Yes  1 year 2016-2017
      Residence Life Representative
2
 Yes  1 year 2016-2017
      Student Health and Wellness Representative
 2  Yes  1 year 2016-2017
       Representative from the Inclusive Communityn Initiative
1 & 2
Yes
1 year
2016-2017
      Admissions Representative
 3  Yes 1 year   2016-2017
               
      Full-Time Permanent Teaching Faculty (#1)
5
Yes
2 years
2015-2017
 
  Full-Time Permanent Teaching Faculty (#2)
5 Yes 2 years 2015-2017
      Full-Time Permanent Teaching Faculty (#3)  5
 Yes  2 years
2015-2017 
      Full-Time Permanent Teaching Faculty (#4)  5
 Yes  2 years
2015-2017 
               
  Student Members          
Student (#1)
4 Yes 1 year 2016-2017
Student (#2)
4 Yes 1 year 2016-2017
Methods of Selection for this Committee:
1 = Appointed by Provost
2 = Appointed by Vice President for Student Life
3 = Appointed by the Vice President of Admissions and Financial Aid
         4= Appointed by the Vice President for Student Life with recommendations from the Committee
         5= Appointed by the Provost with recommendations from the Committee

Fraternity & Sorority Life Advisory Committee

Correct as of August 18, 2016

Y33D Advisory  Committee  
















Office Member Member's Department Description of Position
Selection Method Voting Member Term Length Term Years Required for Quorum
Chair
Dan Faill Fraternity & Sorority Life Director of the Fraternity and Sorority Life ex-officio Yes - - Yes
  Maurice Levesque
Provost's Office
 At-large Member
ex-officio  Yes      
  Courtney Vaughn
Admissions  At-large Member
ex-officio  Yes      
  David Vandermast
Biology  At-large Member
ex-officio  Yes      
  Jessalynn Strauss
Communications  At-large Member
ex-officio
 Yes      
  Whitney Gregory
Health Promotion
 At-large Member
ex-officio  Yes      
  Bob Frigo
Kernodle Center
 At-large Member
ex-officio
 Yes      
  Tom Brinkley
SPDC
 At-large Member
ex-officio
 Yes      
  Jim Beuerle
Mathematics
 At-large Member
ex-officio  Yes      
  Cindy Conn
Business Communication
 At-large Memebr
ex-officio
 Yes      
  Kate Upton
Finance
 At-large Member
ex-officio  Yes      
  Clay Stevenson
Music  At-large Member
ex-officio
 Yes      
  Betty Garrison
Librarian
 At-large Member
 ex-officio  Yes      











Student Members








Jordan Lockhart Student Member Representative from PHC
ex-officio Yes - - Two of the three students


Michael Goldstein Student Member Representative from Interfraternity Council ex-officio Yes - -

Danny Deavens Student Member Representative from NPHC
ex-officio Yes - -











Faculty/Staff Advisor Member's Department Description of Position (Greek Organization) Governing Council Selection Method Voting Member Term Length Term Years











Jessalynn Strauss Communications
Alpha Chi Omega PHC Sorority ex-officio Yes - - Minimum of five Greek letter organization advisees























Jana Lynn Patterson Student Health/Wellness Alpha Kappa Alpha NPHC Sorority ex-officio Yes - -

Staci Saltz Communications Alpha Omicron Pi PHC Sorority ex-officio Yes - -

Randy Williams Multicultural Affairs
Alpha Phi Alpha NPHC Sorority ex-officio Yes - -

Erin Andrews Athletics Alpha Xi Delta PHC Sorority ex-officio Yes - -
  Evan Small
Kernodle Center
Beta Theta Pi
IFC Fraternity
ex-officio
 Yes -
-
  Christina Vega
Residence Life
Chi Upsilon Sigma
NALFO Sorority
ex-officio
Yes
 - -

Jen Mammel Admissions Delta Delta Delta PHC Sorority ex-officio Yes - -

Sandra Reid Human Service Studies Delta Sigma Theta NPHC Sorority ex-officio Yes - -

Nick Cook Admissions
Delta Upsilon IFC Fraternity ex-officio Yes - -

Jim Donathan Advising Kappa Alpha Order IFC Fraternity ex-officio Yes - -

Jordan King
Fraternity & Sorority Life
Kappa Alpha Psi NPHC Fraternity ex-officio Yes - -

Conner Croxson Alumni Engagement
Kappa Delta PHC Sorority ex-officio Yes - -

Evan Heiser Student Life Kappa Sigma IFC Fraternity ex-officio Yes - -

John Gardner Development
Lambda Chi Alpha IFC Fraternity ex-officio Yes - -
  Randy Williams
Provost's Office
Omega Psi Phi
NPHC Fraternity
ex-officio Yes
-
-

Jamie Butler Race,Ethnicity and Diversity Education
Phi Beta Sigma NPHC Sorority ex-officio Yes - -

Lauren Duffy School of Business Phi Mu PHC Sorority ex-officio Yes - -
  Jordan King
Fraternity and Sorority Life
Pi Kappa Phi
IFC Fraternity
ex-officio
 Yes - -

Lillian Watson Management Sigma Chi IFC Fraternity ex-officio Yes - -

Rebecca Pope-Ruark History Sigma Kappa PHC Sorority ex-officio Yes - -

Henry Walling
Moseley Center
Sigma Phi Epsilon IFC Fraternity ex-officio Yes - -

Amy Vaughn Residence Life Sigma Sigma Sigma PHC Sorority ex-officio Yes - -

Paul Miller Exercise Science Zeta Beta Tau IFC Fraternity ex-officio Yes - -

Zaire McCoy Admissions Zeta Phi Beta NPHC Sorority ex-officio Yes - -

Coleman Rich Marketing Zeta Tau Alpha PHC Sorority ex-officio Yes - -

Global Education Curriculum Committee

Correct as of August 18, 2016

Y32X Standing Committee













Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years









Woody Pelton International Programs Dean of Global Education, or designee ex-officio No - -

Jeffrey Coker Biology Director of Elon Core Curriculum ex-officio Yes - -

Matthew Buckmaster Music Assistant Dean of Global Education
ex-officio No - -









(All faculty members must have study abroad experience)












Year One (Group A)





Svetlana Nepocatych Exercise Science
Faculty Member from CAS: Mathematics/Science 1 Yes 3 years 2015-2018
Chair
Rissa Trachman Sociology/Anthropology Faculty Member from CAS: Social Sciences 1 Yes 3 years 2015-2018

Barbara Gordon English Faculty Member from CAS: Fine Arts and Humanities 1 Yes 3 years 2015-2018









Year Two (Group B)





Max Negin Communications Faculty Member from the School of Communications 1 Yes 3 years 2016-2019

Carrie Tolmie International Business
Faculty Member from the School of Business 1 Yes 3 years 2016-2019
Patrick Rudd Librarian At-Large Teaching Faculty Member 1 Yes 3 years 2016-2019









Year Three (Group C)





Mark Enfield Education Faculty Member from the School of Education 1 Yes 3 years 2014-2017

Tina Das Economics At-Large Teaching Faculty Member 1 Yes 3 years 2014-2017

(Vacant)

Faculty Member from the School of Health Sciences 1 Yes 3 years 2014-2017









Student Members with Study Abroad Experience





(Vacant)

Student Member (#1) 2 Yes 1 year 2016-2017

(Vacant)

Student Member (#2) 2 Yes 1 year 2016-2017












Methods of Selection for this Committee:




1 = Elected by Faculty in Spring Semester




2 = Elected by SGA

Graduate Council

Correct as of August 18, 2016

Y34P Standing Committee












Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years









Maurice Levesque Associate Provost
Provost/Executive Vice President, or designee ex-officio Yes - -

Bill Burpitt Management Director of the M.B.A. Program ex-officio No - -

Ayesha Delpish Education Director of the M.Ed. Program ex-officio No - -

Patti Ragan Health Sciences Director of the Physician Assistant Program
ex-officio No - -
  Stephen Folger
Physical Therapy
Director of the Physical Therapy Program
ex-officio
No
   
  David Copeland
Communications Director of the I-Media Program ex-officio
No
-
-

Alan Woodlief Law School

Associate Dean for Admissions and Administration for

the Law School, or designee

ex-officio No - -

Art Fadde Admissions Director of Graduate Admissions, or designee
ex-officio No - -

Rodney Parks University Registrar University Registrar, or designee ex-officio No - -
 
Joan Ruelle
 Library Dean and University Librarian
ex-officio
 No -
-
               

Elected Faculty Members






(Faculty members in groups one and two below must have achieved the rank of Senior Lecturer, Associate Professor or Professor)



               
  Group One (Teaching Faculty Members from The College of Arts and Sciences)
       
  Kevin Otos
Theatre
Faculty Member from CAS: Arts and Humanities
1
Yes
3 years
2016-2019
  Caroline Ketcham
Exercise Science
Faculty Member from CAS: Mathematics and Natural Sciences
1
Yes
3 years
2016-2019
  Amy Overman
Psychology
Faculty Member from CAS: Social and Behavioral Sciences
1
 Yes 3 years
2016-2019









Group Two  (Teaching Faculty Members from the  Schools)





Amanda Sturgill Communications
Faculty Member from School of Communications 1 Yes 3 years 2014-2017

Robert Moorman Management Faculty Member from School of Business 1 Yes 3 years 2014-2017
Mary Knight-McKenna Education Faculty Member from School of Education 1 Yes 3 years 2014-2017

Srikant Vallabhajosula Physical Therapy Faculty Member from the School of Health Sciences 1 Yes 3 years 2014-2017









Group Three (At-Large Teaching Faculty Members)




Chair
Crista Arangala
Mathematics & Statistics
At-Large Teaching Faculty Member **
1 Yes 3 years 2015-2018

Susan Anderson Accounting At-Large Teaching Faculty Member** 1 Yes 3 years 2015-2018



(** At Large members must represent different schools/divisions)














Methods of Selection for this Committee:




1 = Elected by Faculty in Spring Semester

Honor Board

Correct as of January 11, 2016
 

 
Y22U Advisory Committee  




 








 
Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years  Needed for a Quorum








 
Co-Chair Paul Miller Provost's Office Assistant Provost for Communications and Operations ex-officio No - -  
Co-Chair
Whitney Gregory Student Life Assistant Dean of Students for Student Health and Wellness and Honor Code
ex-officio No - -  

Randall Williams
Student Life
Director of Student Conduct
ex-officio
No
-
-
 
                 

Faculty Members





 

Tom Erdman Music Faculty Member appointed by Academic Council (#1) 1 Yes 1 year 2016-2017 One faculty member

Ray Johnson Communications Faculty Member appointed by Academic Council (#2) 1 Yes 1 year 2016-2017

Lisa Rosenberg Mathematics Faculty Member appointed by Academic Council (#3) 1 Yes 1 year 2016-2017









Dave Powell Computing Sciences Faculty Member appointed by Associate Provost (#1) 2 Yes 1 year 2016-2017

Matt Valle Management Faculty Member appointed by Associate Provost (#2) 2 Yes 1 year 2016-2017

Rich Landesberg Communications Faculty Member appointed by Associate Provost (#3) 2 Yes 1 year 2016-2017

Chris Harris
Finance Faculty Member appointed by Associate Provost (#4) 2 Yes 1 year 2016-2017








 

Student Life Administrators




 

Laura Arroyo Residence Life Student Life Administrator (#1) 3 Yes 1 year 2016-2017 One student Life Administrator

Whitney Gregory Health Promotion Student Life Administrator (#2) 3 Yes 1 year 2016-2017

Steve Mencarini Leadership Student Life Administrator (#3) 3 Yes 1 year 2016-2017

Bob Frigo Kernodle Center Student Life Administrator (#4) 3 Yes 1 year 2016-2017

Debbie Norris Campus Recreation Student Life Administrator (#5) 3 Yes 1 year 2016-2017








 

Students





 

*

Student (#1) 4 Yes 1 year 2016-2017 Three Students

*

Student (#2) 4 Yes 1 year 2016-2017

*

Student (#3) 4 Yes 1 year 2016-2017

*

Student (#4) 4 Yes 1 year 2016-2017

*

Student (#5) 4 Yes 1 year 2016-2017

*

Student (#6) 4 Yes 1 year 2016-2017









*

Student (#7) 5 Yes 1 year 2016-2017

*

Student (#8) 5 Yes 1 year 2016-2017

*

Student (#9) 5 Yes 1 year 2016-2017

*

Student (#10) 5 Yes 1 year 2016-2017

*

Student (#11) 5 Yes 1 year 2016-2017

*

Student (#12) 5 Yes 1 year 2016-2017








 

* Student slots are filled; however, names are not published



Methods of Selection for this Committee:  




1 = Appointed by Academic Council  




2 = Appointed by Provost/EVP  




3= Appointed by the Vice President for Student Life  




4 = Elected by Student Body  




5 = Appointed by SGA President  

Honorary Degree Advisory Committee

Correct as of August 19, 2016

Y28T Advisory Committee














Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting

Member

Term

Length

Term Years








Chair Steven House Provost Provost/Executive Vice President ex-officio Yes - -

Jim Piatt Vice President for University Advancement Vice President for University Advancement ex-officio Yes - -

Rodney  Parks
University Registrar
University Registrar
ex-officio
Yes
-
-









Matt Valle Management Faculty Member (#1) 1 Yes 2 years 2016-2018

Megan Isaac English Faculty Member (#2) 1 Yes 2 years 2016-2018









Naeemah Clark
Communications Faculty Member (#3) 1 Yes 2 years 2015-2017

Martin Fowler
Philosophy Faculty Member (#4) 1 Yes 2 years 2015-2017












Methods of Selection to this Committee




1= Appointed by Provost/EVP
 

Honors Program Advisory Committee

Correct as of January 11, 2016
Y34A Advisory Committee
Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting

Member

Term Length Term Years
Chair Tom Mould Sociology/Anthropology Director of the Honors Program ex-officio Yes - -
Tim Peeples Provost's Office Associate Provost for Faculty Affairs ex-officio Yes - -
Lucinda Austin Communications Associate Director of the Honors Program ex-officio Yes - -
Year One (Group A)
Quan Xu Communications Faculty Member (#1) 1 Yes 2 years 2014-2016
Tonya Train Biology Faculty Member (#2) 1 Yes 2 years 2014-2016
Steve Bednar Economics Faculty Member (#3) 1 Yes 2 years 2014-2016
Year Two (Group B)
Sophie Adamson World Languages and Cultures Faculty Member (#4) 1 Yes 2 years 2015-2017
Joel Hollingsworth Computing Sciences Faculty Member (#5) 1 Yes 2 years 2015-2017
Michael Smith Performing Arts Faculty Member (#6) 1 Yes 2 years 2015-2017
Student Members of the Honors Program

Selina Guevara
First Year Student 2 Yes 1 year 2015-2016
Emma Sonricker Sophomore Student 2 Yes 1 year 2015-2016
Grace O'Hara Junior Studemt 2 Yes 1 year 2015-2016
Helen Meskhidze Senior Student 2 Yes 1 year 2015-2016
Methods of Selection to this Committee:
1= Appointed by the Provost/EVP
2 = Appointed by the Honors Program Director

Institutional Review Board

Correct as of August 18, 2016
Y26C Advisory Committee  
Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years

Members who are scientists

(Minimum 2)

Members who are not scientists

(Minimum 2)

Advisor Bonnie Bruno Sponsored Programs Director, Office of Sponsored Programs ex-officio No - -
Year One (Group A)

Jen Hamel Biology Faculty Member from Elon College 1 Yes 4 years 2014-2018
Year Two (Group B)

Brian Lyons Management Faculty Member from the School of Business 1 Yes 4 years 2015-2019
Quian Xu Communications Faculty Member from the School of Communications 1 Yes 4 years 2015-2019 Yes
Year Three (Group C)

Marna Winter Education Faculty Member from the School of Education 1 Yes 4 years 2016-2020 Yes
Year Four (Group D)

Srikant Vallabhajosula Physical Therapy Faculty Member from the School of Health Sciences 1 Yes 4 years 2013-2017 Yes
Additional Members

Elena Schoonmaker -Gates World Languages and Cultures Faculty Member from CAS 1 Yes 4 years 2014-2018
Dave Buck Psychology Faculty Member from Psychology 1 Yes 4 years 2014-2018
Chair Steve Bailey Physical Therapy Faculty Member from Biomedical Sciences 1 Yes 4 years 2014-2018 Yes
Non-Institutional Member

David Koester Member from the non-institutional population 1 Yes 1 year 2016-2017
Methods of Selection for this Committee:

1= Appointed by Associate Provost for Faculty Affairs

Isabella Cannon Global Education Center Advisory Committee

Correct as of January 11, 2016

Y32H Advisory Committee













Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting

Member

Term

Length

Term

Years









Chair Woody Pelton Dean of Global Education Dean of Global Education ex-officio Yes - -

Rhonda Waller Global Studies Director of Study Abroad
ex-officio Yes - -

Safia Swimlear Political Science Coordinator of International Studies Major ex-officio Yes - -

Francois Masuka Global Studies Director of International Student and Scholar Services ex-officio Yes - -

Hebe Fuller Admissions Associate Dean and Director, International Admissions ex-officio Yes - -









Year One (Group A)






Rosey Bao Strategic Management
Employee with Faculty Rank (#1) 1 Yes 3 years 2016-2019

Nina Namaste World Languages and Cultures
Employee with Faculty Rank (#2) 1 Yes 3 years 2016-2019

Julie Justice Education Employee with Faculty Rank (#3) 1 Yes 3 years 2016-2019









Year Two (Group B)






Betty Garrison Belk Library Employee with Faculty Rank (#4) 1 Yes 3 years 2014-2017

Jen Guy Metcalf Performing Arts Employee with Faculty Rank (#5) 1 Yes 3 years 2014-2017

Phillip Motley Communications Employee with Faculty Rank (#6) 1 Yes 3 years 2014-2017









Year Three (Group C)






Lin Zhao Finance Employee with Faculty Rank (#7) 1 Yes 3 years 2015-2018

Stephen Braye English Employee with Faculty Rank (#8) 1 Yes 3 years 2015-2018

Jessica Gisclair Communications Employee with Faculty Rank (#9) 1 Yes 3 years 2015-2018









Student Members






(Vacant)
Student Member (#1) 2
Yes As needed during the year

(Vacant)
Student Member (#2) 2
Yes As needed during the year

(Vacant)

Student Member (#3)
2
Yes
As needed during the year
               




Methods of Selection for this Committee:




1= Appointed by the Provost/EVP

2= Invited by the Committee Chair on a project-needed basis

Library Committee

Correct as of August 18, 2016

Y23X Standing Committee













Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years









Joan Ruelle Belk Library Dean and University Librarian ex-officio Yes - -

Kathleen McLeod Law School Associate Dean for Library and Information Services for the law school or his/her designee ex-officio No - -









Year One (Group A)




Erin Gillespie Marketing At-Large Faculty Member (#1) 1 Yes 2 years 2016-2018

Susanne Shawyer Theatre At-Large Faculty Member (#2) 1 Yes 2 years 2016-2018
Chair
Amanda Chunco Environmental Studies
At-Large Faculty Member (#3) 1 Yes 2 years 2016-2018









Year Two (Group B)





Renay Aumiller Performing Arts At-Large Faculty Member (#4) 1 Yes 2 years 2015-2017

Eric Bauer Biology At-Large Faculty Member (#5) 1 Yes 2 years 2015-2017

Carrie Eaves Political Science At-Large Faculty Member (#6) 1 Yes 2 years 2015-2017









Student Members





(Vacant)

Student Member (#1)
Yes 1 year 2015-2016

(Vacant)

Student Member (#2)
Yes 1 year 2015-2016












Methods of Selection for this Committee:




1 = Elected by Faculty in Spring Semester

Long Range Planning Advisory Committee

Correct as of February 15, 2017

Y27J Advisory Committee













Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years








Chair Steven House Provost/Executive VP Chair of the Committee ex-officio Yes - -

Joel Karty Chemistry Chair of Academic Council ex-officio Yes - -

Vacant - TBD

Chair of Staff Advisory Council, or designee
ex-officio Yes - -









Year One (Group A)






Rob Moorman Management Teaching Faculty Member (#1) 1 Yes 3 years 2014-2017

Maurice Levesque Provost's Office Administrative Staff Member (#1) 1 Yes 3 years 2014-2017









Year Two (Group B)






Amy Overman Psychology Teaching Faculty Member (#2) 1 Yes 3 years 2015-2018

Vacant - TBD
Teaching Faculty Member (#3)
1 Yes 3 years 2015-2018
  Jean Rattigan-Rohr President's Office  Administrative Staff Member (#2)  1 Yes 3 years 2015-2018









Year Three (Group C)






Gerald Whittington
Business, Finance & Technology Administrative Staff Member (#3) 1 Yes 3 years 2016-2019

Jim Piatt
University Advancement Administrative Staff Member (#4) 1 Yes 3 years 2016-2019

Andy Haile Elon Law
Teaching Faculty Member (#4)
1 Yes 3 years 2016-2019
  Caroline Ketcham Exercise Science Teaching Faculty Member (#5) 1 Yes 3 years 2016-2019












Methods of Selection for this Committee:




1 = Appointed by the President of the University

Lumen Prize Advisory Committee

Correct as of August 18, 2016
Y35A Advisory Committee
Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years
Ann Cahill Philosophy Director, Lumen Prize Committee ex-officio Yes - -
Sarah Lentz National & International Fellowships Associate Director of National & International Fellowships, or his/her designee
ex-officio Yes - -
Year One (Group A)
Wally Bixby Exercise Science Teaching Faculty Member (#1) 1 Yes 2 years 2016-2018
Aunchalee Palmquist Sociology and Anthropology Teaching Faculty Member (#2): CAS - Social Sciences 1 Yes 2 years 2016-2018
Andrew Greenland Economics Teaching Faculty Member (#3): School of Business 1 Yes 2 years 2016-2018
Lucinda Austin Communications Teaching Faculty Member (#4): School of Communications 1 Yes 2 years 2016-2018
Scott Morrison Education Teaching Faculty Member (#5): School of Education 1 Yes 2 years 2016-2018
Year Two (Group B)
Chris Richardson Physics Teaching Faculty Member (#6): CAS - Mathematics/Natural Sciences 1 Yes 2 years 2015-2017
Yuko Miyamoto Biology Teaching Faculty Member (#7) 1 Yes 2 years 2015-2017
Lauren Kearns Performing Arts Teaching Faculty Member (#8): CAS - Fine Arts and Humanities 1 Yes 2 years 2015-2017
Lynn Huber Religious Studies Teaching Faculty Member (#9) 1 Yes 2 years 2015-2017
Methods of Selection for this Committee:
1 = Appointed by the Lumen Prize Director

Lyceum Committee

Correct as of August 18, 2016

Y24A Advisory  Committee













Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years









Jeff Clark Cultural/Special Programs Executive Director of Cultural and Special Programs ex-officio Yes - -
Chair
Jon Metzger
Music
Chairperson of the Department of Music
ex-officio
Yes
-
-
               

Faculty Appointed





Teresa LePors Library Apppointed Faculty Member (#1) 1 Yes 2 years 2015-2017

James Marchant Arts Administration Apppointed Faculty Member (#2) 1 Yes 2 years 2015-2017

Erin Gillespie Marketing Apppointed Faculty Member (#3) 1 Yes 2 years 2016-2018

Lynne Bisko Library Apppointed Faculty Member (#4) 1 Yes 2 years 2016-2018



(additional faculty members may be appointed) 1
Yes
2 years










Student Members






(Vacant)
Student Member (#1) 2
Yes 1 year 2016-2017

(Vacant)
Student Member (#2) 2
Yes 1 year 2016-2017












Methods of Selection for this Committee:




1= Appointed by the President or his/her designees in consultation with the Executive Director of Cultural and Special Programs
         2= Appointed by the Executive Director of Cultural and Special Programs in consultation with the Chair of the Committee

M.Ed. Advisory Committee

Correct as of January 27, 2017

Y32A Advisory Committee

 










Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years








Chair Stephen Byrd Education Interim
Director of M.Ed. Program teaching in graduate program - School of Education
ex-officio Yes - -

Ann Bullock Dean, Education Dean, School of Education ex-officio Yes - -









On-Campus Faculty Members





Jan Mays Mathematics and Statistics
Faculty teaching in graduate program - Mathematics and Natural Sciences ex-officio
Yes
-
-

Catherine King Psychology Faculty teaching in graduate program - Social Sciences ex-officio
Yes
-
-

(Vacant)
Faculty teaching in graduate program - Humanities ex-officio
Yes
-
-

Stephen Byrd (dual role) Education Coordinator of Special Education Concentration ex-officio Yes - -

Julie Justice Education Coordinator of Elementary Education Concentration
ex-officio Yes - -

Ren Bryan Education Coordinator of Gifted Education Concentration
ex-officio Yes - -









Off-Campus Members






Jack Davern
Public School Administrator 1
Yes
1 year
2015-2016

Kristy Davis
Representative from public schools in area of special education 1
Yes
1 year
2015-2016

Jean Maness
Representative from public schools in area of elementary education 1
Yes
1 year
2015-2016

Elizabeth Stuckey
Representative from public schools in area of gifted education 1
Yes
1 year
2015-2016

Rebecca McKnight
Representative from Guilford County*
1
Yes
1 year
2015-2016

Kelly Coble
Representative from Alamance Burlington Schools* 1
Yes
1 year
2015-2016

(Vacant)
Representative from Visiting International Faculty 1
Yes
1 year
2015-2016



* One of these must be an Elon M.Ed. Graduate





Student Members






Erica Castillo
Student Currently Enrolled in M.Ed. 1 Yes 1 year 2015-2016












Methods of Selection for this Committee:

1= Invitation after consultation with the Dean of Education, the Associate Dean of Education, and the Director of the M.Ed. Program.


Promotion and Tenure Committee

Correct as of August 18, 2016
Y24K Standing Committee
Office Member Member's Department Description of Position Rank (*Min. of 4 full professors required) Tenure Status (*Min. of 4 tenured required) Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years
(All members must be post-probationary)
(All members must hold the rank of Senior Lecturer, Associate Professor or Professor)
Year One (Group A)
Benjamin Evans Physics Faculty Member from CAS: Mathematics and Natural Sciences Tenured 1 Yes 2 years 2016-2018
Kim Epting Psychology Faculty Member from CAS: Social Sciences
Tenured 1 Yes 2 years 2016-2018
Julie Lellis Communications Faculty Member from the School of Communications Tenured 1 Yes 2 years 2016-2018
Janet Warman English and Education
At-Large Faculty Member from the College of Arts and Sciences Professor* Tenured 1 Yes 2 years 2016-2018
Year Two (Group B)
Chair Toddie Peters Religious Studies Faculty Member from CAS: Fine Arts and Humanities Professor* Tenured 1 Yes 2 years 2015-2017
Mark Enfield Education Faculty Member from the School of Education Tenured 1 Yes 2 years 2015-2017
Sue Chinworth Physical Therapy Faculty Member from the School of Health Sciences Tenured 1 Yes 2 years 2015-2017
Casey DiRienzo* Economics Faculty Member from the Love School of Business Professor* Tenured 1 Yes 2 years 2015-2017
Tom Mould Sociology and Anthropology At-large Faculty Member Professor* Tenured 1 Yes 2 years 2015-2017
    *Casey DiRienzo is a 1-year replacement for Rob Moorman
 
Methods of Selection for this Committee:
1 = Elected by Faculty in Spring Semester

Religious and Spiritual Life Committee

Correct as of August 18, 2016

Y27A Standing Committee













Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting

Member

Term

Length

Term Years









Jan Fuller Chaplain University Chaplain ex-officio Yes - -









Year One (Group A)





Greg Hlavaty English At-Large Faculty Member 1 Yes 2 years 2016-2018
Ifeoma Udeh Accounting At-Large Faculty Member 1 Yes 2 years 2016-2018









Year Two (Group B)




Chair
Harold Vincent Communications At-Large Faculty Member 1 Yes 2 years 2015-2017

Lisa Rosenberg Mathematics At-Large Faculty Member 1 Yes 2 years 2015-2017









Student Members (1 to 4)







Student Member (#1) 2
Yes 2 years