Committees and Members

Academic Council

Correct as of August 15, 2018








Y29N Standing Committee X Advisory Committee












Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years









Connie Ledoux Book President President ex-officio No - -

Steven House Provost/Executive Vice President Provost/Executive Vice President ex-officio No - -

Crista Arangula Mathematics Chair, University Curriculum Committee ex-officio No - -









DIVISION REPRESENTATIVES (Group A)





Dan Haygood Communications Faculty Member from School of Communications 1 Yes 3 years 2017-2020

Steve Bailey Physical Therapy Education Faculty Member from School of Health Sciences 1 Yes 3 years 2017-2020
Chair Elect Catherine Chiang Accounting Faculty Member from School of Business 1 Yes 3 years 2017-2020

Jason Kirk Political Science and Policy Studies Faculty Member from Social Sciences 1 Yes 3 years 2017-2020
Karen Yokley Mathematics Faculty Member from Mathematics & Natural Sciences 1 Yes 3 years 2017-2020

Mina Garcia Soormally
Spanish Faculty Member from Arts & Humanities 1 Yes 3 years 2017-2020

Mark Enfield Education Faculty Member from School of Education 1 Yes 3 years 2017-2020









DIVISION REPRESENTATIVES (Group B)





Martin Kamela Mathematics Faculty Member from Mathematics & Natural Sciences 1 Yes 3 years 2018-2021

Patti Ragan Physician Assistant Studies Faculty Member from School of Health Sciences 1 Yes 3 years 2018-2021

Rosemary Haskell English Faculty Member from Arts & Humanities 1 Yes 3 years 2018-2021

Tom Green Psychology Faculty Member from Social Sciences 1 Yes 3 years 2018-2021

Brian Lyons Management Faculty Member from School of Business 1 Yes 3 years 2018-2021

Jeff Carpenter Education Faculty Member from School of Education 1 Yes 3 years 2018-2021

Lee Bush Communications Faculty Member from School of Communications 1 Yes 3 years 2018-2021









AT-LARGE MEMBERS




Chair Prudence Layne
English At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2016-2019

Pamela Winfield
Religious Studies
At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2016-2019

Dianne Ford
Library At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2016-2019









SUPPORT STAFF WITH FACULTY RANK





Susan Patton
Registrar's Office
Support Staff with Faculty Rank 4 Yes 3 years 2016-2019









PART-TIME FACULTY REPRESENTATIVE





Billy Summers
Part-Time Faculty Representative 2 Yes 2 years 2017-2019









PROGRAM ASSISTANT





Jeana Schickedantz
Program Assistant 3 No - -








 
       
               




Methods of Selection for this Committee:




1= Elected by Faculty in Spring Semester




2 = Elected by Part-Time Faculty




3 = Appointed by Provost & Academic Council




4= Elected by Support Staff with Faculty Rank

Academic Service-Learning Faculty Advisory Committee

Correct as of August 18, 2016

Y27T Advisory Committee  












Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years








Sharon Hodge Marketing Academic Service-Learning Faculty Development Fellow ex-officio Yes - -

Mary Morrison Kernodle Center Director of the Kernodle Center for Service-Learning and Community Engagement ex-officio Yes - -

Jason Husser Political Science Civic Engagement Faculty Fellow ex-officio Yes - -
Chair
Alexa Darby Psychology Academic Coordinator of Civic Engagement Scholars ex-officio Yes - -

Deandra Little CATL Director of the Center for the Advancement of Teaching and Learning ex-officio Yes - -









Faculty Members






(Faculty Members must teach service-learning courses)





Rebecca Pope-Ruark English Faculty Member from CAS: Fine Arts and Humanities 1 Yes 1 year 2016-2017

Amy Johnson History Faculty Member from CAS: Social Sciences 1 Yes 1 year 2016-2017

Janet MacFall Environmental Studies Faculty Member from CAS: Mathematics and Natural Sciences 1 Yes 1 year 2016-2017

Tim Norvell Marketing Faculty Member from the School of Business 1 Yes 1 year 2016-2017

Frances Ward-Johnson Communications Faculty Member from the School of Communications 1 Yes 1 year 2016-2017

Mary Knight-McKenna Education Faculty Member from the School of Education 1 Yes 1 year 2016-2017

(Vacant)
  Faculty Member from the School of Health Sciences 1 Yes 1 year 2016-2017

Administrator with Faculty Rank





Jon Dooley Assistant Vice President for Student Life/Dean of Students Administrator with faculty rank who teaches service-learning courses 1 Yes 1 year 2016-2017












Methods of Selection for this Committee:




1 = Appointed by Provost/EVP

Academic Standing Committee

Correct as of August 15, 2018
Y22C Standing Committee





Office Members Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years

Steven House Provost and Academic Affairs Provost/Executive Vice President or designee, administrative officer ex-officio Yes - -

Jon Dooley Student Life Vice President for Student Life or designee ex-officio Yes - -

Rodney Parks Registrar Registrar ex-officio Yes - -

Jim Donathan Academic Advising Representative from the Academic Advising Office ex-officio No - -









Year One (Group A)




Skip Allis Mathematics At-Large Faculty Member 1 Yes 2 years 2018-2020

Danny Lanier
Accounting Faculty Member from Business 1 Yes 2 years 2018-2020

Scott Morrison
Education Faculty Member from Education 1 Yes 2 years 2018-2020









Year Two (Group B)





Ketevan Kupatadze World Languages and Cultures At-Large Faculty Member 1 Yes 2 years 2017-2019

Damien Blake Political Science and Policy Studies Faculty Member from Arts and Sciences 1 Yes 2 years 2017-2019
Chair Shaina Dabbs Communications Faculty Member from Communications 1 Yes 2 years 2017-2019









Student Members





Rachel Feld
Student Member (#1) 2 Yes 1 year 2018-2019

Sienna Standfield
Student Member (#2) 2 Yes 1 year 2018-2019












Methods of Selection for this Committee:




1= Elected by Faculty in Spring Semester




2 = Appointed by SGA President

Academic Support and Advising Committee


Correct as of October 31, 2017

Y24Y Advisory Committee













Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years









Becky Olive-Taylor Academic Support and Advising Associate Dean for Academic Support and Advising ex-officio Yes - -

Brandy Propst Academic Support and Advising Director of Elon 101 ex-officio Yes - -

Kathy Ziga Academic Support and Advising Assistant Director of Academic Advising ex-officio Yes - -











Faculty Member from CAS: Fine Arts and Humanities 1 Yes 1 year 2017-2018
Chair Sandra Reid Human Service Studies Faculty Member from CAS: Social Sciences 1 Yes 1 year 2017-2018

Jen Hamel Biology Faculty Member from CAS: Mathematics and Natural Sciences 1 Yes 1 year 2017-2018

Ifeoma Udeh Accounting Faculty Member from the School of Business (#1) 1 Yes 1 year 2017-2018

Brian Nienhaus Business Communication Faculty Member from the School of Business (#2) 1 Yes 1 year 2017-2018

Jessalynn Strauss Communications Faculty Member from the School of Communications (#1) 1 Yes 1 year 2017-2018

Hal Walker Sports Management Faculty Member from the School of Communications (#2) 1 Yes 1 year 2017-2018

Mary Knight-McKenna Education Faculty Member from the School of Education (#1) 1 Yes 1 year 2017-2018

Lynda Butler- Storsved Health and Human Performance Faculty Member from the School of Education (#2) 1 Yes 1 year 2017-2018









Staff Members currently teaching Elon 101






Christopher Jamison Leadership/Student Life Staff Member (#1) 1 Yes 1 year 2017-2018

Teresa LePors Belk Library Staff Member (#2) 1 Yes 1 year 2017-2018









Student Members






Jill Epperson

Student Member (#1) 2 Yes 1 year 2017-2018

(vacant)

Student Member (#2) 2 Yes 1 year 2017-2018












Methods of Selection for this Committee:




1 = Appointed by Provost/EVP




2 = Appointed by SGA President

Academic Technology and Computing Committee

Correct as of August 15, 2018

Y25S Standing Committee













Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years









Christopher Waters  Technology Assistant Vice President for Technology/CIO ex-officio Yes - -

Joan Ruelle Belk Library Dean and University Librarian ex-officio No - -

Todd Lee Mathematics and Statistics
Faculty Fellow for Technology ex-officio No - -









Year One (Group A)





Michael Smith Performing Arts Faculty Member from CAS: Fine Arts and Humanities 1 Yes 3 years 2018-2021

Kevin Agnew Accounting Faculty Member from Business 1 Yes 3 years 2018-2021

Diane Duffy Physician Assistant Studies Faculty Member from Health Sciences 1 Yes 3 years 2018-2021









Year Two (Group B)




Chair Ben Hannam Communications Faculty Member from Communications 1 Yes 3 years 2016-2019

Rachel Force (2016-18)

Damion Blake (2018-19)
Psychology & Human Service Studies

Faculty Member from CAS: Social Sciences 1 Yes 3 years 2016-2019









Year Three (Group C)





David Powell Computing Sciences and Business Administration Faculty member from CAS: Mathematics and Natural /Sciences 1 Yes 3 years 2017-2020

Heidi Hollingsworth

Allison Bryan (Fall 2018)
Education and Wellness Faculty Member from Education and Wellness 1 Yes 3 years 2017-2020









Student Members





Jazz Harris

Student Member (#1) 2
Yes 1 year 2018-2019

Haley Rupp
Student Member (#2) 2
Yes 1 year 2018-2019












Methods of Selection for this Commmittee:




1 = Elected by Faculty in Spring Semester
         2= Appointed by SGA

Admissions Committee

Correct as of August 15, 2018
Y28M Standing Committee
Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years
Steven House Provost/EVP Provost/Executive Vice President ex-officio Yes - -
Greg Zaiser Admissions and Financial Planning Vice President of Admissions and Financial Planning, administrative officer ex-officio Yes - -
Rodney Parks University Registrar University Registrar ex-officio Yes - -
Year One (Group A)
Michael Carignan History Faculty Member (#1) 1 Yes 2 years 2018-2020

Yuko Miyamoto Biology
Faculty Member (#2) 1 Yes 2 years 2018-2020
Year Two (Group B)
Chair Randall Bowman Library Faculty Member (#3) 1 Yes 2 years 2017-2019
Pablo Celis-Castillo Sport & Event Management Faculty Member (#4) 1 Yes 2 years 2017-2019
Methods of Selection for this Committee:
1 = Elected by Faculty in Spring Semester

Athletics Committee

Correct as of August 15, 2018
Y29C Standing Committee
Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years
Dave Blank Athletics Director of Athletics ex-officio No - -
Clay Hassard Athletics Athletics Department Compliance Coordinator ex-officio No - -
Faith Schearer Athletics Senior Women Administrator ex-officio No - -
Eric Hall Exercise Science Faculty Athletics Representative 3 Yes
Year One (Group A)
Mark Cryan Sport Management Faculty Member from School of Communications 1 Yes 3 years 2017-2020

Young Kim Art Faculty Member from College of Arts and Sciences 1 Yes 3 years 2017-2020
Year Two (Group B)

Nawar Chaker Marketing Faculty Member from School of Business 1 Yes 3 years 2018-2021
Carol Smith Education and Wellness Faculty Member from School of Education 1 Yes 3 years 2018-2021
Year Three (Group C)
Clay Stevenson Music Faculty Member from College of Arts and Sciences 1 Yes 3 years 2016-2019
Chair Jim Donathan Academic Advising
At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2016-2019
Student Members

Vacant (#1) Student Member 2 Yes 1 year 2018-2019
Corey Joyner (#2) Student Member: President of the Elon University Student Athletic Advisory Council or his/her designated appointee from the SAAC Executive Committee ex-officio Yes 1 year 2018-2019
Methods of Selection for this Committee:
1 = Elected by Faculty in Spring Semester
2 = Appointed by SGA President
3 = Appointed by the President of the University

Curriculum Committee (University)

Correct as of August 15, 2018
Y33S Standing Committee
Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years
Maurice Levesque Associate Provost
Provost/Executive Vice President, or designee ex-officio Yes - -
Joan Ruelle Belk Library Dean and University Librarian ex-officio No - -
Rodney Parks Registrar Registrar ex-officio No - -
Amy Johnson History Director of the Elon Core Curriculum ex-officio Yes - -
Faculty Members
Year One (Group A)
Chair Pro Tempore & Chair Elect Jason Kirk Political Science & Policy Studies
Faculty Member from CAS - Social Sciences 1 Yes 3 years 2016-2019

Jeff Clark Mathematics Faculty Member from CAS - Mathematics & Natural Sciences 1 Yes 3 years 2016-2019
Olivia Choplin for Jessie Moore World Languages and Cultures Faculty Member from CAS - Fine Arts and Humanities 1 Yes 3 years 2016-2019
Year Two (Group B)
Chair Crista Arangala  Mathematics   Yes  3 years  2017-2020 
Christina Benson Business Law Faculty Member from School of Business 1 Yes 3 years 2017-2020
Mary Knight-McKenna Education Faculty Member from School of Education 1 Yes 3 years 2017-2020
Denise Hill Communications Faculty Member from School of Communications 1 Yes 3 years 2017-2020
Shefali Christopher (2017-19)

Melissa Scales (2019-20)
Physical Therapy Education Faculty Member from School of Health Sciences 1 Yes 3 years 2017-2020
Year Three (Group C)
Kirstin Ringelberg Art History At-Large Faculty Member from College of Arts and Sciences 1 Yes 3 years 2018-2021
Safia Swimelar Political Science At-Large Faculty Member from College of Arts and Sciences 1 Yes 3 years 2018-2021
Hal Vincent Communications At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2018-2021
Methods of Selection for this Committee:
1 = Elected by Faculty in Spring Semester

Disabilities Advisory Committee

Correct as of October 30, 2017

Y35U Advisory Committee













Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years








Chair
Susan Wise Academic Support and Advising Director of Disabilities Resources ex-officio Yes - -
   Tina Kissell
Academic Support and Advising
Assistant Director of Disabilities Resources
ex-officio
Yes
-
-
             

Faculty Members





Alexa Darby Psychology Faculty Member (#1) 1 Yes 1 year 2017-2018

Cora Palfy Music Faculty Member (#2) 1 Yes 1 year 2017-2018

Alan Scott Psychology Faculty Member (#3) 1 Yes 1 year 2017-2018

Shannon DuVall Computing Sciences Faculty Member (#4) 1 Yes 1 year 2017-2018

Todd Stonitsch
Finance
Faculty Member (#5) 1 Yes 1 year 2017-2018
  Lisa Rosenberg
Mathematics and Statistics
Faculty Member (#6)
1
 Yes 1 year
2017-2018
  Alexis Franzese
Sociology Faculty Member (#7)
1
 Yes 1 year
2017-2018

(Vacant)

Faculty Member from Education specializing in special education 1 Yes 1 year 2017-2018









Staff Members





Robin Straka Registrar's Office Staff Member (#1) 1 Yes 1 year 2017-2018

Chris Troxler Counseling Staff Member (#2) 1 Yes 1 year 2017-2018









Student Members





Breanna Warren

Student with disability (#1)
Yes 1 year 2017-2018

Caroline Thorndyke

Student with disability (#2)
Yes 1 year 2017-2018

(Vacant)

Student with an identified interest in disabilities issues
Yes 1 year 2017-2018












Methods of Selection for this Committee:




1= Appointed by the Associate Provost for Assessment and Operations

Elon Core Curriculum Council

Correct as of August 15, 2018

Y26P Standing Committee













Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years









Amy Johnson History Director of the Elon Core Curriculum ex-officio Yes - -

Paula Rosinski English Director, Writing Across the University ex-officio Yes - -









Year One (Group A)





Brian Nienhaus Management Faculty Member from School of Business 1 Yes 3 years 2018-2021

Phillip Motley Communications Faculty Member from School of Communications 1 Yes 3 years 2018-2021

Kristina Meinking World Languages and Cultures At-Large Faculty Member* 1 Yes 3 years 2018-2021









Year Two (Group B)




Sarah Glasco (2017-Fall 2018)

Kim Shivley (Spring 2019)
World Languages and Cultures Faculty Member from CAS: Fine Arts and Humanities 1 Yes 3 years 2016-2019
Chair Chad Awtrey Mathematics Faculty Member from CAS: Mathematics and Natural Sciences 1 Yes 3 years 2016-2019

Chris Leupold (2016-18)
Jennifer Carroll (2018-19)
Psychology Faculty Member from CAS: Social and Behavioral Sciences 1 Yes 3 years 2016-2019









Year Three (Group C)





Stephen Byrd Education Faculty Member from School of Education 1 Yes 3 years 2017-2020

Justin Clar for Vickie Moore Chemistry At-Large Faculty Member* 1 Yes 3 years 2017-2020



(* At-Large members must represent different divisions)












Student Members





Frederick Evans

Student Member (#1) 2
Yes 2 years 2018-2020

Lallo Yodeta
Student Member (#2) 2
Yes 2 years 2018-2020












Methods of Selection for this Committee:




1 = Elected by Faculty in Spring Semester
         2=Elected by SGA

Experiential Education Advisory Committee


Correct as of August 19, 2016

Y22N Advisory Committee













Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Year s








Chair
Paul Miller
Exercise Science
Provost/Executive Vice President, or designee ex-officio Yes - -

Evan Heiser Department Vice President for Student Life and Dean of Students, or designee ex-officio Yes - -

Jeffrey Coker Biology Director of Elon Core Curriculum, or designee ex-officio Yes - -

Laurin Kier
Tutorial Services
Administrator for the Elon Engagement Scholarship ex-officio Yes - -









Professional Staff and Faculty Directors for each ELR program




(Paul Miller) Exercise Science Director of Undergraduate Research ex-officio Yes -
-

Steven Mencarini Leadership Director of Leadership ex-officio Yes -
-

Woody Pelton Global Education
Director of Study Abroad/Study USA ex-officio
Yes -
-

Mary Morrison
Kernodle Center for Service Learning
Director of Service Learning ex-officio
Yes -
-

Debby Wall
Student Professional Development Center
Director of Internships ex-officio
Yes - -
           

Faculty Fellows for each of the ELR programs





Alexa Darby Psychology Faculty Fellow for Service Learning ex-officio
Yes -
-

Frances Ward-Johnson Communications Faculty Fellow for Leadership ex-officio
Yes - -


Faculty Fellow for Internships ex-officio
Yes - -

Donna Van Bodegraven World Languages and Cultures Faculty Fellow for Study Abroad ex-officio
Yes - -













Faculty Research and Development Committee

Correct as of August 15, 2018
Y29W Standing Committee
Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years
Tim Peeples Provost's Office Provost/Executive Vice President, or designee ex-officio Yes - -
Bonnie Bruno Sponsored Programs Director of Sponsored Programs ex-officio No - -
Year One (Group A)
Susan Anderson Accounting At-Large Faculty Member (#1) 1 Yes 2 years 2018-2020
Janet Cope Physical Therapy Education At-Large Faculty Member (#2) 1 Yes 2 years 2018-2020

Jen Dabrowski Chemistry At-Large Faculty Member (#3) 1 Yes 2 years 2018-2020
Scott Wolter Engineering At-Large Faculty Member (#4) 1 Yes 2 years 2016-2018
Year Two (Group B)

Brian Lyons Management Faculty Member from School of Business 1 Yes 2 years 2017-2019
Julie Justice Education and Wellness Faculty Member from School of Education 1 Yes 2 years 2017-2019
Jooyun Hwang Communications Faculty Member from School of Communications 1 Yes 2 years 2017-2019
Chair Srikant Vallabhajosula Physical Therapy Education Faculty Member from School of Health Sciences 1 Yes 2 years 2017-2019
Binnan Gao World Languages and Cultures Faculty Member from CAS: Fine Arts and Humanities 1 Yes 2 years 2017-2019
Robert Vick Biology Faculty Member from CAS: Mathematics/Natural Sciences 1 Yes 2 years 2017-2019

Elisha Savchak-Trogdon Political Science Faculty Member from CAS: Social and Behavioral Sciences 1 Yes 2 years 2017-2019
Methods of Selection for this Committee:
1 = Elected by Faculty in Spring Semester

Fellows Program and Scholarship Committee

Correct as of August 18, 2016

Y25B Advisory Committee













Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years








Co-Chair
Lisa Keegan
Admissions Dean of Admissions, or designee ex-officio Yes - -
Co-Chair Zaire McCoy Admissions Assistant Dean of Admissions ex-officio Yes - -

Pat Murphy Financial Planning Associate Dean of Admissions and Director of Financial Planning ex-officio Yes - -

Tim Peeples
Provost's Office Associate Provost for Academic Affairs, or designee ex-officio Yes - -

Melanie May
Admissions
Associate Director of Admissions/Fellows Data Coordinator
ex-officio
Yes
-
-
               

Directors of Fellows Programs





Steven Mencarini Leadership Director of Isabella Cannon Leadership Fellows Program ex-officio Yes - -

Tina Das Economics Director of Business Fellows Program ex-officio Yes - -

Tom Mould Sociology Director of Honors Fellows Program ex-officio Yes - -
  Lucinda Austin
Communications Associate Director of Honors Fellows Program
 ex-officio Yes
-
-

Naeemah Clark Communications Director of Communications Fellows Program ex-officio Yes - -

Nancy Harris Biology/ CAS Director of Elon College Fellows Program ex-officio Yes - -

Linda Niedziela Biology Director of Mathematics and Natural Sciences Fellows ex-officio Yes - -

Nina Namaste English Director of Elon College Arts and Humanities Fellows ex-officio Yes - -

Jason Kirk Political Science Director of Elon College Social Science Fellows ex-officio Yes - -

Jeffrey Carpenter Education Director of Teaching Fellows Programs ex-officio Yes - -

Sirena Hargrove-Leak
Engineering
Director of Engineering Program
ex-officio
Yes
-
-








First-Year Experience Advisory Committee


Correct as of August 15, 2017
Y22G Advisory Committee
Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years
Amy Johnson
History Director or Associate Director of the Elon Core Curriculum
ex-officio Yes - -
Emily Krechel New Student and Transition Programs Director of New Student and Transition Programs
ex-officio Yes - -
Brandy Probst
Advising Director of Elon 101
ex-officio Yes - -
Shannon Lundeen Residential Campus
Director of Academic Initiatives for the Residential Campus
ex-officio Yes - -
   Kim Fath
Institutional Research
Assessment Specialist from the Office of Institutional Research
ex-officio
Yes
 - -
Appointed Faculty/Staff Positions
Co-Chair
Maurice Levesque
 Provost's Office
Co-Chair
1
Yes
1 year
2017-2018
Co-Chair
 Jodean Schmiederer
 Student Life
Co-Chair
2
 Yes  1 year 2017-2018
   Deandra Little
 CATL Academic Dean, Associate Dean or Director
1
 Yes  1 year 2017-2018
   Whitney Gregory Student Health and Wellness Student Life Dean, Associate Dean or Director
2
 Yes  1 year 2017-2018
   Uchenna Baker Residence Life Residence Life Representative
2
 Yes  1 year 2017-2018
   Evan Small Campus Recreation and Wellness Student Health and Wellness Representative
 2  Yes  1 year 2017-2018
   Sylvia Munoz Center for Race, Ethnicity, and Diversity Education Representative from the Inclusive Community Initiative
1 & 2
Yes
1 year
2016-2017
      Admissions Representative
 3  Yes 1 year   2017-2018
               
      Full-Time Permanent Teaching Faculty (#1)
5
Yes
2 years
2015-2017
 
  Full-Time Permanent Teaching Faculty (#2)
5 Yes 2 years 2015-2017
      Full-Time Permanent Teaching Faculty (#3)  5
 Yes  2 years
2015-2017 
      Full-Time Permanent Teaching Faculty (#4)  5
 Yes  2 years
2015-2017 
               
  Student Members          
Konnor Porro Student (#1)
4 Yes 1 year 2016-2017
(Vacant) Student (#2)
4 Yes 1 year 2016-2017
Methods of Selection for this Committee:
1 = Appointed by Provost
2 = Appointed by Vice President for Student Life
3 = Appointed by the Vice President of Admissions and Financial Aid
         4= Appointed by the Vice President for Student Life with recommendations from the Committee
         5= Appointed by the Provost with recommendations from the Committee

Fraternity & Sorority Life Advisory Committee

Correct as of August 18, 2016

Y33D Advisory  Committee  
















Office Member Member's Department Description of Position
Selection Method Voting Member Term Length Term Years Required for Quorum
Chair
Dan Faill Fraternity & Sorority Life Director of the Fraternity and Sorority Life ex-officio Yes - - Yes
  Maurice Levesque
Provost's Office
 At-large Member
ex-officio  Yes      
  Courtney Vaughn
Admissions  At-large Member
ex-officio  Yes      
  David Vandermast
Biology  At-large Member
ex-officio  Yes      
  Jessalynn Strauss
Communications  At-large Member
ex-officio
 Yes      
  Whitney Gregory
Health Promotion
 At-large Member
ex-officio  Yes      
  Bob Frigo
Kernodle Center
 At-large Member
ex-officio
 Yes      
  Tom Brinkley
SPDC
 At-large Member
ex-officio
 Yes      
  Jim Beuerle
Mathematics
 At-large Member
ex-officio  Yes      
  Cindy Conn
Business Communication
 At-large Memebr
ex-officio
 Yes      
  Kate Upton
Finance
 At-large Member
ex-officio  Yes      
  Clay Stevenson
Music  At-large Member
ex-officio
 Yes      
  Betty Garrison
Librarian
 At-large Member
 ex-officio  Yes      











Student Members








Jordan Lockhart Student Member Representative from PHC
ex-officio Yes - - Two of the three students


Michael Goldstein Student Member Representative from Interfraternity Council ex-officio Yes - -

Danny Deavens Student Member Representative from NPHC
ex-officio Yes - -











Faculty/Staff Advisor Member's Department Description of Position (Greek Organization) Governing Council Selection Method Voting Member Term Length Term Years











Jessalynn Strauss Communications
Alpha Chi Omega PHC Sorority ex-officio Yes - - Minimum of five Greek letter organization advisees























Jana Lynn Patterson Student Health/Wellness Alpha Kappa Alpha NPHC Sorority ex-officio Yes - -

Staci Saltz Communications Alpha Omicron Pi PHC Sorority ex-officio Yes - -

Randy Williams Multicultural Affairs
Alpha Phi Alpha NPHC Sorority ex-officio Yes - -

Erin Andrews Athletics Alpha Xi Delta PHC Sorority ex-officio Yes - -
  Evan Small
Kernodle Center
Beta Theta Pi
IFC Fraternity
ex-officio
 Yes -
-
  Christina Vega
Residence Life
Chi Upsilon Sigma
NALFO Sorority
ex-officio
Yes
 - -

Jen Mammel Admissions Delta Delta Delta PHC Sorority ex-officio Yes - -

Sandra Reid Human Service Studies Delta Sigma Theta NPHC Sorority ex-officio Yes - -

Nick Cook Admissions
Delta Upsilon IFC Fraternity ex-officio Yes - -

Jim Donathan Advising Kappa Alpha Order IFC Fraternity ex-officio Yes - -

Jordan King
Fraternity & Sorority Life
Kappa Alpha Psi NPHC Fraternity ex-officio Yes - -

Conner Croxson Alumni Engagement
Kappa Delta PHC Sorority ex-officio Yes - -

Evan Heiser Student Life Kappa Sigma IFC Fraternity ex-officio Yes - -

John Gardner Development
Lambda Chi Alpha IFC Fraternity ex-officio Yes - -
  Randy Williams
Provost's Office
Omega Psi Phi
NPHC Fraternity
ex-officio Yes
-
-

Jamie Butler Race,Ethnicity and Diversity Education
Phi Beta Sigma NPHC Sorority ex-officio Yes - -

Lauren Duffy School of Business Phi Mu PHC Sorority ex-officio Yes - -
  Jordan King
Fraternity and Sorority Life
Pi Kappa Phi
IFC Fraternity
ex-officio
 Yes - -

Lillian Watson Management Sigma Chi IFC Fraternity ex-officio Yes - -

Rebecca Pope-Ruark History Sigma Kappa PHC Sorority ex-officio Yes - -

Henry Walling
Moseley Center
Sigma Phi Epsilon IFC Fraternity ex-officio Yes - -

Amy Vaughn Residence Life Sigma Sigma Sigma PHC Sorority ex-officio Yes - -

Paul Miller Exercise Science Zeta Beta Tau IFC Fraternity ex-officio Yes - -

Zaire McCoy Admissions Zeta Phi Beta NPHC Sorority ex-officio Yes - -

Coleman Rich Marketing Zeta Tau Alpha PHC Sorority ex-officio Yes - -

Global Education Curriculum Committee

Correct as of August 15, 2018

Y32X Standing Committee













Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years









Woody Pelton International Programs Dean of Global Education, or designee ex-officio No - -

Amy Johnson History Director of Elon Core Curriculum ex-officio Yes - -

Matthew Buckmaster Music Assistant Dean of Global Education
ex-officio No - -









(All faculty members must have study abroad experience)












Year One (Group A)





Kirsten Doehler Exercise Science
Faculty Member from CAS: Mathematics/Science 1 Yes 3 years 2018-2021

Hui-Hua Chang History & Geography Faculty Member from CAS: Social Sciences 1 Yes 3 years 2018-2021

Ketevan Kupatadze World Languages and Cultures Faculty Member from CAS: Fine Arts and Humanities 1 Yes 3 years 2018-2021









Year Two (Group B)





Max Negin Communications Faculty Member from the School of Communications 1 Yes 3 years 2016-2019

Carrie Tolmie International Business
Faculty Member from the School of Business 1 Yes 3 years 2016-2019
Chair Patrick Rudd Librarian At-Large Teaching Faculty Member 1 Yes 3 years 2016-2019









Year Three (Group C)





Terry Tomasek Education Faculty Member from the School of Education 1 Yes 3 years 2017-2020

Jason Aryeh Dance At-Large Teaching Faculty Member 1 Yes 3 years 2017-2020

Paula DiBiasio
Physical Therapy Education Faculty Member from the School of Health Sciences 1 Yes 3 years 2017-2020









Student Members with Study Abroad Experience





Sary Martinez
Student Member (#1) 2 Yes 1 year 2018-2019

Nick Smith
Student Member (#2) 2 Yes 1 year 2018-2019




Methods of Selection for this Committee:




1 = Elected by Faculty in Spring Semester




2 = Elected by SGA

Graduate Council

Correct as of November 1, 2018

Y34P Standing Committee












Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years









Maurice Levesque Associate Provost
Provost/Executive Vice President, or designee ex-officio Yes - -

Kristy Ruiz Love School of Business Director of the M.B.A. Program ex-officio No - -
  Rozana Carducci  Education Graduate Director of Masters in Higher Education   ex-officio No     

Mary Knight-McKenna Education - Director of Education Graduate Programs Director of the M.Ed. Program ex-officio No - -

Melissa Murfin Health Sciences Director of the Physician Assistant Program
ex-officio No - -
  Stephen Folger
Physical Therapy
Director of the Physical Therapy Program
ex-officio
No
   
  David Copeland
Communications Director of the I-Media Program ex-officio
No
-
-

Alan Woodlief Law School

Associate Dean for Admissions and Administration for

the Law School, or designee

ex-officio No - -

Art Fadde Admissions Director of Graduate Admissions, or designee
ex-officio No - -

Rodney Parks University Registrar University Registrar, or designee ex-officio No - -
 
Joan Ruelle
 Library Dean and University Librarian
ex-officio
No -
-
  Susan Anderson  Accounting Coordinator of Masters in Accounting   ex-officio  No     
               

Elected Faculty Members






(Faculty members in groups one and two below must have achieved the rank of Senior Lecturer, Associate Professor or Professor)



               
  Group One (Teaching Faculty Members from The College of Arts and Sciences)
       
  Kevin Otos (2016-18)

Nim Batchelor (2018-19)
Theatre



Philosophy
Faculty Member from CAS: Arts and Humanities
1
Yes
3 years
2016-2019
Caroline Ketcham
Exercise Science
Faculty Member from CAS: Mathematics and Natural Sciences
1
Yes
3 years
2016-2019
  Amy Overman (Replacement needed for Spring 2019)
Psychology
Faculty Member from CAS: Social and Behavioral Sciences
1
 Yes 3 years
2016-2019









Group Two  (Teaching Faculty Members from the  Schools)





Phillip Motley for Derek Lackaff Communications
Faculty Member from School of Communications 1 Yes 3 years 2017-2020

Haya Ajjan Management Faculty Member from School of Business 1 Yes 3 years 2017-2020
Joan Barnatt Education Faculty Member from School of Education 1 Yes 3 years 2017-2020
Chair Janet Cope Physical Therapy Education Faculty Member from the School of Health Sciences 1 Yes 3 years 2017-2020









Group Three (At-Large Teaching Faculty Members)





Anthony Hatcher Communications At-Large Teaching Faculty Member**
1 Yes 3 years 2018-2021

Anne Simpkins Art At-Large Teaching Faculty Member** 1 Yes 3 years 2018-2021



(**At Large members must represent different schools/divisions)














Methods of Selection for this Committee:




1 = Elected by Faculty in Spring Semester

Honor Board

Correct as of September 7, 2018
 

 
Y22U Advisory Committee  




 








 
Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years  Needed for a Quorum








 
Co-Chair Paul Miller Provost's Office Assistant Provost for Communications and Operations ex-officio No - -  
Co-Chair
Whitney Gregory Student Life Assistant Dean of Students for Student Health and Wellness and Honor Code
ex-officio No - -  

Randall Williams
Student Life
Director of Student Conduct
ex-officio
No
-
-
 
                 

Faculty Members





 

Tom Erdman Music Faculty Member appointed by Academic Council (#1) 1 Yes 1 year 2018-2019 One faculty member

Ray Johnson Communications Faculty Member appointed by Academic Council (#2) 1 Yes 1 year 2018-2019

Lisa Rosenberg Mathematics Faculty Member appointed by Academic Council (#3) 1 Yes 1 year 2018-2019









Dave Powell Computing Sciences Faculty Member appointed by Associate Provost (#1) 2 Yes 1 year 2018-2019

Amanda Tapler Public Health Studies Faculty Member appointed by Associate Provost (#2) 2 Yes 1 year 2018-2019

Kirstie Doehler Statistics Faculty Member appointed by Associate Provost (#3) 2 Yes 1 year 2018-2019

Chris Harris
Finance Faculty Member appointed by Associate Provost (#4) 2 Yes 1 year 2018-2019








 

Student Life Administrators




 

Alexa Lowey Residence Life Student Life Administrator (#1) 3 Yes 1 year 2018-2019 One student Life Administrator

Barb Carlton Moseley Center Student Life Administrator (#2) 3 Yes 1 year 2018-2019

Ethan Williams Office of the Dean of Students Student Life Administrator (#3) 3 Yes 1 year 2018-2019

Brandon Bell Center for Race, Ethnicity and Diversity Education Student Life Administrator (#4) 3 Yes 1 year 2018-2019

Evan Small Campus Recreation and Wellness Student Life Administrator (#5) 3 Yes 1 year 2018-2019

Emily Krechel
New Student and Transition Programs Student Life Administrator (#6)
3 Yes 1 year 2018-2019
 

Students





 

*

Student (#1) 4 Yes 1 year 2017-2018 Three Students

*

Student (#2) 4 Yes 1 year 2017-2018

*

Student (#3) 4 Yes 1 year 2017-2018

*

Student (#4) 4 Yes 1 year 2017-2018

*

Student (#5) 4 Yes 1 year 2017-2018

*

Student (#6) 4 Yes 1 year 2017-2018









*

Student (#7) 5 Yes 1 year 2017-2018

*

Student (#8) 5 Yes 1 year 2017-2018

*

Student (#9) 5 Yes 1 year 2017-2018

*

Student (#10) 5 Yes 1 year 2017-2018

*

Student (#11) 5 Yes 1 year 2017-2018

*

Student (#12) 5 Yes 1 year 2017-2018








 

* Student slots are filled; however, names are not published



Methods of Selection for this Committee:  




1 = Appointed by Academic Council  




2 = Appointed by Provost/EVP  




3= Appointed by the Vice President for Student Life  




4 = Elected by Student Body  




5 = Appointed by SGA President  

Honorary Degree Advisory Committee

Correct as of October 25, 2018

Y28T Advisory Committee














Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting

Member

Term

Length

Term Years








Chair Steven House Provost Provost/Executive Vice President ex-officio Yes - -

Jim Piatt Vice President for University Advancement Vice President for University Advancement ex-officio Yes - -

Rodney  Parks
University Registrar
University Registrar
ex-officio
Yes
-
-









Matt Valle Management Faculty Member (#1) 1 Yes 2 years 2018-2020

Megan Isaac English Faculty Member (#2) 1 Yes 2 years 2018-2020









Naeemah Clark
Communications Faculty Member (#3) 1 Yes 2 years 2017-2019

Martin Fowler
Philosophy Faculty Member (#4) 1 Yes 2 years 2017-2019












Methods of Selection to this Committee




1= Appointed by Provost/EVP
 

Honors Program Advisory Committee

Correct as of January 11, 2016
Y34A Advisory Committee
Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting

Member

Term Length Term Years
Chair Tom Mould Sociology/Anthropology Director of the Honors Program ex-officio Yes - -
Tim Peeples Provost's Office Associate Provost for Faculty Affairs ex-officio Yes - -
Lucinda Austin Communications Associate Director of the Honors Program ex-officio Yes - -
Year One (Group A)
Quan Xu Communications Faculty Member (#1) 1 Yes 2 years 2014-2016
Tonya Train Biology Faculty Member (#2) 1 Yes 2 years 2014-2016
Steve Bednar Economics Faculty Member (#3) 1 Yes 2 years 2014-2016
Year Two (Group B)
Sophie Adamson World Languages and Cultures Faculty Member (#4) 1 Yes 2 years 2015-2017
Joel Hollingsworth Computing Sciences Faculty Member (#5) 1 Yes 2 years 2015-2017
Michael Smith Performing Arts Faculty Member (#6) 1 Yes 2 years 2015-2017
Student Members of the Honors Program

Selina Guevara
First Year Student 2 Yes 1 year 2015-2016
Emma Sonricker Sophomore Student 2 Yes 1 year 2015-2016
Grace O'Hara Junior Studemt 2 Yes 1 year 2015-2016
Helen Meskhidze Senior Student 2 Yes 1 year 2015-2016
Methods of Selection to this Committee:
1= Appointed by the Provost/EVP
2 = Appointed by the Honors Program Director

Institutional Review Board

Correct as of August 18, 2016
Y26C Advisory Committee  
Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years

Members who are scientists

(Minimum 2)

Members who are not scientists

(Minimum 2)

Advisor Bonnie Bruno Sponsored Programs Director, Office of Sponsored Programs ex-officio No - -
Year One (Group A)

Jen Hamel Biology Faculty Member from Elon College 1 Yes 4 years 2014-2018
Year Two (Group B)

Brian Lyons Management Faculty Member from the School of Business 1 Yes 4 years 2015-2019
Quian Xu Communications Faculty Member from the School of Communications 1 Yes 4 years 2015-2019 Yes
Year Three (Group C)

Marna Winter Education Faculty Member from the School of Education 1 Yes 4 years 2016-2020 Yes
Year Four (Group D)

Srikant Vallabhajosula Physical Therapy Faculty Member from the School of Health Sciences 1 Yes 4 years 2013-2017 Yes
Additional Members

Elena Schoonmaker -Gates World Languages and Cultures Faculty Member from CAS 1 Yes 4 years 2014-2018
Dave Buck Psychology Faculty Member from Psychology 1 Yes 4 years 2014-2018
Chair Steve Bailey Physical Therapy Faculty Member from Biomedical Sciences 1 Yes 4 years 2014-2018 Yes
Non-Institutional Member

David Koester Member from the non-institutional population 1 Yes 1 year 2016-2017
Methods of Selection for this Committee:

1= Appointed by Associate Provost for Faculty Affairs

Isabella Cannon Global Education Center Advisory Committee

Correct as of August 15, 2018

Y32H Advisory Committee













Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting

Member

Term

Length

Term

Years









Chair Woody Pelton Global Education Dean of Global Education ex-officio Yes - -

Rhonda Waller Global Education Director of Study Abroad
ex-officio Yes - -

Mark Dalhouse Political Science Director of Study USA ex-officio Yes - -

Francois Masuka Global Education Director of International Student and Faculty Scholar Services ex-officio Yes - -

Amanda Zamzes Global Education Business and Data Manager ex-officio Yes - -









Year One (Group A)






Shuji Bao Strategic Management
Employee with Faculty Rank (#1) 1 Yes 3 years 2016-2019

Pablo Cellis-Castillo World Languages and Cultures
Employee with Faculty Rank (#2) 1 Yes 3 years 2016-2019

Julie Justice Education Employee with Faculty Rank (#3) 1 Yes 3 years 2016-2019









Year Two (Group B)






Kirstie Doehler Statistics Employee with Faculty Rank (#4) 1 Yes 3 years 2017-2020

Baris Kesgin Political Science Employee with Faculty Rank (#5) 1 Yes 3 years 2017-2020

Amanda Tapler Public Health Studies Employee with Faculty Rank (#6) 1 Yes 3 years 2017-2020









Year Three (Group C)






Raj Gupta Finance Employee with Faculty Rank (#7) 1 Yes 3 years 2018-2021

Sana Haq Communications Employee with Faculty Rank (#8) 1 Yes 3 years 2018-2021

Lynn Huber Religious Studies Employee with Faculty Rank (#9) 1 Yes 3 years 2018-2021









Student Members






(Vacant)
Student Member (#1) 2
Yes As needed during the year

(Vacant)
Student Member (#2) 2
Yes As needed during the year

(Vacant)

Student Member (#3)
2
Yes
As needed during the year
               




Methods of Selection for this Committee:




1= Appointed by the Provost/EVP

2= Invited by the Committee Chair on a project-needed basis

Library Committee

Correct as of August 15, 2018

Y23X Standing Committee













Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years









Joan Ruelle Belk Library Dean and University Librarian ex-officio Yes - -

Kathleen McLeod Law School Associate Dean for Library and Information Services for the law school or his/her designee ex-officio No - -









Year One (Group A)





Kathleen Stansberry Communications At-Large Faculty Member (#1) 1 Yes 2 years 2018-2020

Lin Zhao Finance At-Large Faculty Member (#2) 1 Yes 2 years 2018-2020

Ryan Johnson Philosophy At-Large Faculty Member (#3) 1 Yes 2 years 2018-2020









Year Two (Group B)




Chair Adam Aiken Finance At-Large Faculty Member (#4) 1 Yes 2 years 2017-2019

Tracey Thurnes Biology At-Large Faculty Member (#5) 1 Yes 2 years 2017-2019

Youssef Osman Communications At-Large Faculty Member (#6) 1 Yes 2 years 2017-2019









Student Members





Anthony Lester
Student Member (#1)
Yes 1 year 2018-2019

Sydney Thornton
Student Member (#2)
Yes 1 year 2018-2019












Methods of Selection for this Committee:




1 = Elected by Faculty in Spring Semester

Long Range Planning Advisory Committee

Correct as of September 17, 2018

Y27J Advisory Committee













Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years








Chair Steven House Provost/Executive VP Chair of the Committee ex-officio Yes - -

Prudence Layne English Chair of Academic Council ex-officio Yes - -

Tammy Cobb
Assistant Director for Community Partnerships Chair of Staff Advisory Council, or designee
ex-officio Yes - -









Year Two (Group A)






Gerald Whittington Business, Finance and Technology Administrative Staff Member (#1) 1 Yes 3 years 2016-2019

Jim Piatt University Advancement Administrative Staff Member (#2) 1 Yes 3 years 2016-2019
  Andy Haile  Elon Law Teaching Faculty Member (#1)  1 Yes  3 years  2016-2019 

Caroline Ketcham Exercise Science Teaching Faculty Member (#2)
1 Yes 3 years 2016-2019
               

Year Three (Group B)








Haya Ajjan Marketing Teaching Faculty Member (#3)
1 Yes 3 years 2017-2020
  Maurice Levesque Provost's Office  Administrative Staff Member (#3)  1 Yes 3 years 2017-2020









Year One (Group C)






Amy Overman Psychology Teaching Faculty Member (#4) 1 Yes 3 years 2018-2021

Dave Gammon Biology Teaching Faculty Member (#5) 1 Yes 3 years 2018-2021

Jean Rattigan-Rohr President's Office Administrative Staff Member (#4) 1 Yes 3 years 2018-2021
 







Methods of Selection for this Committee:




1 = Appointed by the President of the University

Lumen Prize Advisory Committee

Correct as of August 18, 2016
Y35A Advisory Committee
Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years
Ann Cahill Philosophy Director, Lumen Prize Committee ex-officio Yes - -
Sarah Lentz National & International Fellowships Associate Director of National & International Fellowships, or his/her designee
ex-officio Yes - -
Year One (Group A)
Wally Bixby Exercise Science Teaching Faculty Member (#1) 1 Yes 2 years 2016-2018
Aunchalee Palmquist Sociology and Anthropology Teaching Faculty Member (#2): CAS - Social Sciences 1 Yes 2 years 2016-2018
Andrew Greenland Economics Teaching Faculty Member (#3): School of Business 1 Yes 2 years 2016-2018
Lucinda Austin Communications Teaching Faculty Member (#4): School of Communications 1 Yes 2 years 2016-2018
Scott Morrison Education Teaching Faculty Member (#5): School of Education 1 Yes 2 years 2016-2018
Year Two (Group B)
Chris Richardson Physics Teaching Faculty Member (#6): CAS - Mathematics/Natural Sciences 1 Yes 2 years 2015-2017
Yuko Miyamoto Biology Teaching Faculty Member (#7) 1 Yes 2 years 2015-2017
Lauren Kearns Performing Arts Teaching Faculty Member (#8): CAS - Fine Arts and Humanities 1 Yes 2 years 2015-2017
Lynn Huber Religious Studies Teaching Faculty Member (#9) 1 Yes 2 years 2015-2017
Methods of Selection for this Committee:
1 = Appointed by the Lumen Prize Director

Lyceum Committee

Correct as of September 13, 2017

Y24A Advisory  Committee













Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years









Jeff Clark Cultural/Special Programs Executive Director of Cultural and Special Programs ex-officio Yes - -
  Patti Gibbons Cultural/Special Programs Associate Director of Cultural and Special Programs        
Chair
Jon Metzger
Music
Chairperson of the Department of Music
ex-officio
Yes
-
(Sabbatical 2017-2018)
 Interim Chair Thomas Erdmann Music         Fall only 2017-2018) 
               

Faculty Appointed





Matthew Wittstein Exercise Science Apppointed Faculty Member (#1) 1 Yes 2 years 2017-2019

Lynne Bisko Outreach Librarian and Associate Librarian Apppointed Faculty Member (#2) 1 Yes 2 years 2016-2018

Kathy Lyday English Apppointed Faculty Member (#3) 1 Yes 2 years 2017-2019

Adam Kehl Music Apppointed Faculty Member (#4) 1 Yes 2 years 2017-2019



(additional faculty members may be appointed) 1
Yes
2 years










Student Members






Haley Hostetter
Student Member (#1) 2
Yes 1 year 2017-2018

(Vacant)
Student Member (#2) 2
Yes 1 year 2017-2018












Methods of Selection for this Committee:




1= Appointed by the President or his/her designees in consultation with the Executive Director of Cultural and Special Programs
         2= Appointed by the Executive Director of Cultural and Special Programs in consultation with the Chair of the Committee

Post Probationary Faculty Development Review Committee

Correct as of May 5, 2018
C23A Standing Committee
Office Member Member's Department Description of Position Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years
Tim Peeples Office of the Provost Ex-officio -- No -- --
Year One (Group A)
Tina Das Economics Professional School Faculty Member (#1) 1 Yes 1 year 2018-2019
Thomas Erdmann Music Elon College Faculty Member (#2) 1 Yes 1 year 2018-2019
Sirena Hargrove-Leak Engineering At-Large Faculty Member (#3) 1 Yes 1 year 2018-2019
Toddie Peters Religions Studies Elon College Faculty Member (#4) 1 Yes 1 year 2018-2019
Year Two (Group B)
David Copeland Communications Professional School Faculty Member (#5) 1 Yes 2 years 2018-2020
Joyce Davis Exercise Science Elon College Faculty Member (#5) 1 Yes 2 years 2018-2020
Randy Piland Communications Professional School Faculty Member (#6) 1 Yes 2 years 2018-2020
Methods of Selection for this Committee:
1 = Elected by Faculty in Spring Semester

Promotion and Tenure Committee

Correct as of August 15, 2018
Y24K Standing Committee
Office Member Member's Department Description of Position Rank (*Min. of 4 full professors required) Tenure Status (*Min. of 4 tenured required) Selection Method (See list below) Voting Member Term Length Term Years
(All members must be post-probationary)
(All members must hold the rank of Senior Lecturer, Associate Professor or Professor)
Year One (Group A)

Kathy Matera Chemistry Faculty Member from CAS: Mathematics and Natural Sciences Tenured 1 Yes 2 years 2018-2020
Michael Matthews History Faculty Member from CAS: Social Sciences
Tenured 1 Yes 2 years 2018-2020
Harlen Makemson Communications Faculty Member from the School of Communications Professor* Tenured 1 Yes 2 years 2018-2020
Ann Cahill Philosophy At-Large Faculty Member from the College of Arts and Sciences Professor* Tenured 1 Yes 2 years 2018-2020
Year Two (Group B)

Lauren Kearns Performing Arts Faculty Member from CAS: Fine Arts and Humanities Professor* Tenured 1 Yes 2 years 2017-2019
Chair Carol Smith Education and Wellness Faculty Member from the School of Education Tenured 1 Yes 2 years 2017-2019
Bill Andrews Physical Therapy Faculty Member from the School of Health Sciences Professor* Tenured 1 Yes 2 years 2017-2019
Katy Rouse for Casey DiRienzo Economics Faculty Member from the Love School of Business
Tenured 1 Yes 2 years 2017-2019
Amanda Sturgill Communication At-large Faculty Member Tenured 1 Yes 2 years 2017-2019
Methods of Selection for this Committee:
1 = Elected by Faculty in Spring Semester

Religious and Spiritual Life Committee

Correct as of August 15, 2018

Y27A Standing Committee













Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting

Member

Term

Length

Term Years









Jan Fuller Chaplain University Chaplain ex-officio Yes - -









Year One (Group A)





Greg Hlavaty English At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2016-2019
Ifeoma Udeh Accounting At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2016-2019
 
           









Year Two (Group B)




Chair Bill Anderson Communications At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2017-2020

Renay Aumiller Dance At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2017-2020
  Todd Coleman Music At-Large Faculty Member
1  Yes  3 years 2017-2020
  Beth Evans Physical Therapy At-Large Faculty Member
1  Yes  3 years  2017-2020 
  Rosemary Haskell English At-Large Faculty Member   1   Yes  3 years  2017-2020 
  Teresa LePors Library At-Large Faculty Member
 1  Yes 3 years  2017-2020 









Student Members (1 to 4)





Sydney Simmons
Student Member (#1) 2
Yes 2 years 2017-2019



Student Member (#2) 2
Yes 2 years 2017-2019


Student Member (#3) 2
Yes 2 years 2018-2020


Student Member (#4) 2
Yes 2 years 2018-2020












Methods of Selection for this Committee:




1 = Elected by Faculty in Spring Semester
        2 = Elected by the Committee

Residential Campus Advisory Committee

Correct as of October 15, 2018

Y23N Advisory  Committee  










Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting Member Term Length Term Years








Co-Chair Shannon Lundeen Student Life
Associate Provost for Academic Affairs, or his/her designee ex-officio Yes * - -
Co-Chair Eleanor Finger Student Life Vice President for Student Life/Dean of Students, or his/her designee ex-officio Yes * - -

MarQuita Barker Residence Life Director of Residence Life ex-officio Yes * - -

Brandy Propst Academic Advising
Representative from First Year Committee 1 Yes * 2 years 2018-2020

Amy Johnson History Director of Elon Core Curriculum, or his/her designee from the Core Curriculum Council, when absent ex-officio Yes * - -

Marcus Elliott Center for Access and Success
Representative from Inclusive Committee 1 Yes * 2 years 2017-2019

Colin Donohue Communications Lead Faculty Director for a Residential Neighborhood
ex-officio Yes * - 2018-2020

Larry Mellinger Campus Recreation and Wellness Representative from Campus Recreation and Wellness 1 Yes * 2 years 2017-2019

Amy Chilcutt Campus Dining
Assistant Director for Academic-Residential Partnerships for Dining Engagement
ex-officio
Yes*
-
-
  Carrie Ryan Auxiliary Services  Directory of Auxiliary Services ex-officio  Yes*  2 years  2018-2020
               

Faculty Members





Kim Shively Performing Arts Faculty Member (#1) from CAS: Arts and Humanities 1 Yes * 2 years 2017-2019

Tony Crider