Religious and Spiritual Life Committee

Correct as of July 9, 2020

Y27A Standing Committee













Office Member Member's Department Description of Position

Selection Method

(See list below)

Voting

Member

Term

Length

Term Years









Jan Fuller Chaplain University Chaplain ex-officio Yes - -









Year One (Group A)





Barjinder Singh English At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2019-2022
Vitaliy Stroohush Economics At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2019-2022
  Nicole Triche (Spring 2020-2022)
 Communications At-Large Faculty Member  1 Yes  3 years 2019-2020









Year Two (Group B)




  Jeffrey Clausen Religious Studies At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2020-2023

Shannon Tennant Associate Librarian At-Large Faculty Member 1 Yes 3 years 2020-2023
  Sarah Glasco World Languages & Cultures At-Large Faculty Member
1  Yes  3 years 2020-2023
  Beth Evans Physical Therapy At-Large Faculty Member
1  Yes  3 years  2020-2023 
Chair  Todd Coleman English At-Large Faculty Member   1   Yes  3 years 2020-2023 
      At-Large Faculty Member
 1  Yes 3 years  2020-2023 









Student Members (1 to 4)





Caroline DiGrande
Student Member (#1) 2
Yes 2 years 2019-2021

Opening

Student Member (#2) 2
Yes 2 years 2019-2021

Opening
Student Member (#3) 2
Yes 2 years 2020-2022

Opening
Student Member (#4) 2
Yes 2 years 2020-2022












Methods of Selection for this Committee:




1 = Elected by Faculty in Spring Semester
        2 = Elected by the Committee

Powered by SmartCatalog IQ